
U západního pobřeží Kanady byla v oceánu zaznamenána radiace, která pochází z japonské jaderné elektrárny Fukušima, v níž došlo k nehodě po zemětřesení a následném tsunami v roce 2011. Vědci předpokládají, že v příštích týdnech bude radiace naměřena podél celého západního pobřeží amerického kontinentu. Naměřená míra radiace však prý nepředstavuje zdravotní hrozbu. Informaci přinesla agentura Reuters.
Po nehodě elektrárny Fukušima se muselo z jejího okolí odstěhovat více než 150 tisíc lidí. Radioaktivní látky zamořily okolí elektrárny a unikly rovněž do moře. Šlo o největší nehodu jaderné elektrárny od výbuchu v Černobylu v roce 1986.
Havárie ve Fukušimě vyvolala vášnivou mezinárodní diskuzi o dalším využívání jaderné energie. V samotném Japonsku došlo ke zrušení některých projektů nových bloků jaderných elektráren. V Německu tato havárie způsobila zásadní zvrat v koncepci energetiky. Vláda neprodloužila jaderným elektrárnám provoz a navíc po bezpečnostních prověrkách bylo sedm z nich dočasně uzavřeno. Tento krok způsobil však již v roce 2011 způsobil růst cen elektrické energie na německém trhu až o 18 %.