Rakousko couvá ze zelené utopie

Hlavním městem spolkové země Horní Rakousy je Linec. Foto: wikipedia.org

Horní Rakousy upouštějí od závazku vyrábět od roku 2030 elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. Berou i nadále na milost konvenční elektrárny. Slibují si od toho stabilnější cenu energie.

Spolková země Horní Rakousy má novou energetickou strategii. Upouští od závazku získávat od roku 2030 elektřinu a teplo jen z obnovitelných zdrojů a do dalšího plánování více promítne možnosti ekonomiky i účinnost zvažovaných zdrojů. Změnu schválil zemský sněm, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Rakouská energetická schizofrenie

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Od výše zmíněného roku 2030 se tedy nebude muset vyrábět veškerá elektřina z obnovitelných zdrojů, nýbrž „jen“ z 80 až 97 procent. „Je to ambiciózní strategie odpovídající povaze regionu,“ zhodnotil změnu zástupce lidoveckého hejtmana Michael Strugl.

Novou strategii si podle serveru Industriemagazin pochvalují i politici z dalších stran. „Tohle už není žádná zelená utopie, ale reálný kompromis,“ zhodnotil změněnou energetickou strategii David Schießl z rakouských Svobodných. „Elektromobilita je za dveřmi a elektřina musí zůstat dostupná. V minulosti jsme viděli, jak rychle lze ohrozit cenovou stabilitu,“ řekl ve zjevné narážce na vysoké dotace na zřizování zejména fotovoltaických a větrných zdrojů a kompenzování jejich nestabilních dodávek.

Nová strategie se nelíbí aktivistům. Konkrétní obavu projevil hornorakouský spolek Atomstopp, který za novou strategií vidí nárůst dovozu elektřiny z jaderných zdrojů. „Postiženy jsou všechny typy dodávek čisté energie a s tím je i ohrožena celá řada prosperujících společností,“ stěžovali si lobbisté na konkurenci elektřiny z jaderných zdrojů českého souseda.

Strugl si nato do oponentů rýpl, že při změně strategie se nelze řídit marketingovými hledisky, ale je třeba se rozhodovat na základě faktů. Poukázal na to, že se elektrická energie nově uplatňuje v autodopravě a původně zamýšlené objemy kvůli tomu výhledově přestávají dostačovat.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer