Rakousko odmítá embargo na ruský plyn

Vídeň je dlouhodobým odpůrcem jádra i uhlí. Rakousko je proto závislé na dovozu elektřiny i ruského plynu. Foto: wikipedia.org

Rakousko podporuje zesílení sankcí proti Rusku, ale nikoli embargo na dovoz plynu. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Ö1 to řekl ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Šéf rakouské diplomacie i vicekancléř Werner Kogler se vyslovili pro mezinárodní vyšetření událostí v ukrajinském městě Buča, kde po stažení ruských vojáků zůstaly stovky mrtvých těl civilistů.

Vždy jsme u sankcí říkali, že mají zasáhnout ty, na které cílí, a nemají se nám vrátit jako bumerang,“ řekl lidovecký ministr (ÖVP). V případě dodávek plynu by to podle něj byl právě tento případ.

Schallenberg však také řekl, že je šokován zprávami z Buči. „To jsou obrázky, které jsme už v Evropě nečekali,“ řekl ministr a vyzval k mezinárodnímu vyšetření událostí. „Trestní soud, Rada OSN pro lidská práva a další grémia to teď musí prošetřit. Ti, kteří se toho dopustili, musí být hnáni k odpovědnosti,“ řekl politik, který byl loni krátce i kancléřem.

Proč vůbec EU tak sázela na plyn, který nemá?

Další sankce vůči Rusku očekává Schallenberg brzy. „Pracujeme už teď velmi intenzivně na novém sankčním balíku, který bude výhledově přijat ještě tento týden,“ dodal ministr. Vedle embarga na plyn podle něj existuje „dost jiných možností, jak můžeme pevněji utáhnout sankční šroub“.

Vicekancléř Kogler (Zelení) označil události v Buči za „zjevný dramatický, strašný válečný zločin“. Podle něj je třeba zajistit bezodkladný přístup vyšetřovatelům OSN na místo, aby mohli sebrat důkazní materiál. „Tyto věci mají objasnit příslušné soudy. Druhou věcí je samozřejmě to, že nyní musí být ještě jednou výrazně zpřísněny sankční balíčky. O tom už komunikujeme s ostatními evropskými vládami,“ dodal Kogler. Možnosti vidí vicekancléř v omezení exportu a technologického importu.