Doba čtení:1 m, 11 s
Rakousko bylo na dodávkách z Ruska závislé celá desetiletí. Probudilo se teprve po zahájení letošního útoku na Ukrajinu. Foto: wikipedia.org

V únoru letošního roku, kdy začal ruský útok na Ukrajinu, bylo Rakousko závislé na ruském plynu ze 79 procent. Tuto závislost se daří snižovat, ale zatím ne zcela odbourat. V současnosti činí 21 procent.

V uplynulých desetiletích Rakousko pokrývalo většinu svých potřeb z Putinových zdrojů. Situaci nezměnila ani nelegální ruská anexe Krymu a podpora separatistů na východě Ukrajiny. Teprve po zahájení útoku na Ukrajinu se země našich jižních sousedů probudila a začala shánět plyn z jiných zdrojů.

Evropská komise navrhla strop na ceny plynu

Nejdůležitějším alternativním zdrojem plynu je těžba z Norska. Tento plyn přichází do Rakouska přes Německo. Kromě toho může zkapalněný zemní plyn (LNG) přistávat v lodních terminálech například v Nizozemsku a Itálii a poté se do Rakouska dostávat potrubím, napsal server heute.at.

V důsledku toho přichází pouze třetina dříve dodávaného množství po trase přes Ukrajinu. Naproti tomu dovoz plynu z Německa a Itálie je rekordní. Může však docházet k určitým výkyvům, protože dovoz je do značné míry závislý na spotřebě v Evropě, pohybu zásobníků a dostupnosti LNG na světovém trhu.

Zásobníky plynu jsou v současnosti naplněny na 95,53 %. Nevýhodou je, že pouze 59,5 procenta plynu v nich uloženého skutečně patří Rakousku, zbylých 40,5 procenta vlastní nerakouští zákazníci.