Rakousko zavřelo poslední uhelnou elektrárnu

Uhelná elektrárna Mellach byla poslední uhelnou elektrárnou v Rakousku. Země musí nyní mnoho elektřiny dovážet ze zahraničí včetně České republiky. Foto: Wikipedia.org.

Rakousko v pátek uzavřelo uhelnou elektrárnu Mellach – poslední v zemi. Stalo se tak osmým státem v Evropské unii, který přestal využívat uhlí. Elektrárna Mellach zásobovala teplem a elektřinou blízké město Štýrský Hradec a v provozu byla 34 let. V zemi teď pracuje na 12 plynových a ropných elektráren.

Vláda ve Vídni má v plánu ukončit do roku 2030 užívání fosilních paliv pro výrobu energie. Do té doby by se měly tedy uzavřít i plynové elektrárny, poté bude alpská země vyrábět veškerou energii z obnovitelných zdrojů.

Čtěte také:
Rakousko platí protijaderné kampaně
Energetická soběstačnost je český trumf

Alpská země se vedle uhlí důrazně vyslovuje i proti jaderné energetice. Jenže zejména v zimních odběrových špičkách musí často dovážet značné množství proudu, který se v zahraničí včetně Česka vyrábí v uhelných a jaderných elektrárnách. Podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad, a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje