Rakušan: Česko otevře debatu o povolenkách

Podle ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana se ještě nikdy nevedla na evropské úrovni debata o energetice tak intenzivně a bez ideologických extrémů. Foto: Jindřich Nosek

Česká vláda chce v Bruselu otevřít debatu o reformě systému s emisními povolenkami. V rozhovoru pro server Echo24 to řekl ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Myslím, že ještě nikdy se nevedla, ani na evropské úrovni, o energetice debata tak intenzivně a bez ideologických extrémů. Protože pokud se dostanete do krize, naopak vás to, a právě i na celoevropské úrovni, v mnoha ohledech může vést racionálním směrem. Včetně energetické politiky. Což nám teď říkal i premiér Fiala na vládě po návratu z unijních jednání, že debata, která se akademicky vedla léta – poptávka po větší energetické soběstačnosti Evropy a hledání cest, které zmenší závislost na Rusku –, se najednou začíná vést reálně,“ uvedl Rakušan.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste také motivace společností snažit se snižovat emise.

Propadla se cena povolenek kvůli spekulantům?

Systém však už řadu měsíců čelí kritice, že ceny povolenek jsou zásadně ovlivňovány finančními spekulanty. Výše ceny povolenek přitom ovlivňuje i ceny elektřiny a samozřejmě také výrobků. V posledních měsících šla cena povolenek prudce nahoru, v posledních dnech naopak zaznamenala dramatický propad.

„Může to být reakce na obavy z přerušení dodávek plynu kvůli válce na Ukrajině. Spekulanti i fondy hrají v ceně povolenek významnou roli. V současné situaci bych se nedivil, kdyby se stahovali z trhu, protože se z povolenek přes noc stal rizikový instrument,“ uvedl pro iUHLI.cz ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček.

O reformě trhu s emisními povolenkami jednal na půdě Evropské unie na konci minulého roku už bývalý český premiér Andrej Babiš. Nyní se podle všeho stejným směrem vydá i nová česká vláda.