Propadla se cena povolenek kvůli spekulantům?

Může za pádem cen emisních povolenek i válka na Ukrajině? Foto: pixabay.com

Cena emisních povolenek zaznamenala minulý týden rychlý a nečekaný propad, či spíše volný pád až někam k 60 eurům za tunu. Následně se cena zvedla jen lehce. Oficiální vysvětlení chybí. Ale jedno se nabízí.

„Současný propad ceny emisních povolenek by odpovídal tomu, kdy se vybírá zisk z podobných investic a kdy se investoři vlivem nervozity na trzích potřebují rychle dostat k hotovosti,“ uvedl pro portál iUHLI.cz analytik Seven Energy Pavel Farkač. Což ovšem neodpovídá logice používání povolenek. Ty slouží firmám, které produkují oxid uhličitý k tomu, aby jimi za své emise zaplatily. Tedy nepotřebují vybírat zisk z investice, nýbrž mít dostatek povolenek na pokrytí emisí ze své činnosti.

„Tenhle projev trhu vypovídá o tom, že na něj mají zásadní vliv firmy, které jej údajně nemají, jak stále tvrdí zástupci Evropské komise. Tedy že s povolenkami ve velkém obchodují firmy, jež s produkcí emisí nemají nic společného. Stejně tak ale na aktuálním výprodeji povolenek mají svůj podíl i subjekty ETS, které potřebují hotovost v souvislosti se svojí zajišťovací čili hedgingovou strategií,“ vysvětlil analytik. Což do značné míry znamená potvrzení obav energetických podniků z toho, že z emisních povolenek se stal normální cenný papír, se kterým firmy mohou spekulovat. Nelze ale také vyloučit, že se v poklesu ceny odráží i kroky mezinárodního společenství vůči Rusku.

Babiš vyzval k odsunu uhelného konce

„Může to být reakce na obavy z přerušení dodávek plynu kvůli válce na Ukrajině. Spekulanti i fondy hrají v ceně povolenek významnou roli. V současné situaci bych se nedivil, kdyby se stahovali z trhu, protože se z povolenek přes noc stal rizikový instrument, “ upozorňuje na další možný vliv hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. Ten je zároveň přesvědčen, že v současné době by EK určitě neměla z oběhu stahovat další povolenky.

„I když existují skeptické názory, že pokles ceny emisních povolenek může být jen vybíráním zisků spekulantů, jejich prudký pád ovšem nastal od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu a trval do 2. března. Cena se doslova zřítila z 97 eur za tunu emisí oxidu uhličitého na 66 eur, tedy o 32 procent. I spekulativní investoři asi pochopili, že se emisní povolenky se mohou brzy stát dokonce bezcenným papírem,“ říká zcela bez servítků Milan Smutný, mluvčí think tanku Realistická energetika a ekologie.

Dojde k revizi systému emisních povolenek?

Právě na účast spekulantů na trhu s povolenkami přitom firmy z energetiky upozorňovaly minimálně již od poloviny loňského roku, kdy již ceny povolenek setrvale rostly. A požadovaly, aby EK zasáhla. Ke konci roku se již k těmto požadavkům přidaly i některé vlády, jako třeba polská a česká. Evropská komise však dodnes nepodnikla nic.

Hudeček: Blackout způsobí naprostý chaos

„Z energetické krize vstupujeme do megakrize, měli bychom zvážit, zda vůbec celé systém povolenek nepozastavit, aby mohly být levnější energie,“ navrhuje poradce premiéra, ekonom Štěpán Křeček. Emisní povolenka totiž od začátku roku představovala v průměru pětinu koncové ceny elektřiny. Coby uměle zavedený prvek bude přitom cenu energií zvyšovat vždy, dokud je bude potřeba produkovat z uhlí či plynu. „Benzín a nafta stojí víc, než 40 korun litr. V posledních dnech jejich cena roste zhruba o korunu za den, což je enormní. Cena plynu roste také velmi rychle. Což samozřejmě vytváří silný inflační tlak,“ připomíná ekonom další důvody, proč by bylo vhodné na povolenky alespoň dočasně rezignovat.

„Naše environmentální úsilí má na základě výsledků vědy a techniky náš život obohatit, nikoli nás vrátit k chudobě a odříkání,“ dodává v kontextu aktuálních bezpečnostních priorit další důvod k pozastavení povolenek Milan Smutný.