Doba čtení:1 m, 12 s
Náklady na výstavbu elektrárny Mülheim-Kärlich dosáhly 93 miliard korun. Náklady na demolici RWE odhaduje na 25,7 miliardy korun. Foto: wikipedia.org Holger Weinandt

Loni začala demolice 162 metrů vysoké chladicí věže jaderné elektrárny Mülheim-Kärlich v Porýní-Falci. Ta byla v provozu pouze 13 měsíců mezi lety 1987 a 1988.

Chladicí věž postupně ukusuje speciální stroj, který už spořádal 50 výškových metrů. Demolice potrvá ještě deset let. Reaktor byl na základě rozhodnutí správního soudu odstaven v září 1988 kvůli chybám ve stavebním povolení. Důvodem bylo, že ve stavební dokumentaci nebylo dostatečně zohledněno nebezpečí zemětřesení, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Elektrárna na břehu Rýna, deset kilometrů od města Koblenz, vyvolává dlouhá léta v Německu kontroverze. Postupná demolice elektrárny probíhá už od roku 2004. Důvodem pomalé demolice je ohled na ochranu okolního životního prostředí a přísná bezpečnostní opatření.

Zkušenosti z demolice využijeme v elektrárně Biblis,“ vysvětlila mluvčí energetické firmy RWE Dagmar Butzová. Elektrárna Biblis leží v Hesensku, kdy započne demolice čtyř chladicích věží, stále není jasné.

Náklady na výstavbu elektrárny Mülheim-Kärlich dosáhly 7 miliard marek, to odpovídá částce 3,6 miliardy eur (93 miliard korun). Náklady na demolici RWE odhaduje na miliardu eur (25,7 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje