Řecko zdvojnásobí těžbu uhlí

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že řecká energetická politika musí být vzhledem k současným okolnostem flexibilní. Foto: wikipedia.org

Řecká vláda oznámila, že v nadcházejících dvou letech plánuje zdvojnásobit produkci hnědého uhlí, protože Atény chtějí snížit svou závislost na ruském plynu. Řecko je na Rusku závislé ze 40 procent.

Hnědé uhlí znečišťuje životní prostředí a za normálních okolností je zemní plyn levnější,“ řekl serveru msn.com mluvčí vlády Giannis Ekonomou. Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině a potřebě diverzifikovat dodávky energie je však zvýšená produkce hnědého uhlí v příštích dvou letech nezbytná.

Premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu při slavnostním otevření parku solárních panelů řekl, že řecká energetická politika musí být vzhledem k současným okolnostem flexibilní.

Jurečka: Nikdo není schopen říct, kdy skončí uhlí

Řecko rovněž umožní prodloužení provozu svých uhelných elektráren. Uhelné elektrárny budou smět v zemi fungovat až do roku 2028. Podle původních plánů dvě elektrárny měly přestat fungovat do roku 2023 a jedno modernější zařízení do roku 2025.

Podle Mitsotakise ale Řecko chce i nadále plnit své klimatické cíle. Atény chtějí snížit do roku 2030 své emise o 55 procent oproti roku 1990 a dosáhnout do roku 2050 takzvané uhlíkové neutrality.