Stát chce za OKD rekordní odškodné

Doba čtení:1 m, 49 s

Důl Paskov. Foto: OKD

Podle všeho nejvyšší odškodné v historii v rámci jednoho trestního řízení bude požadovat ministerstvo financí po trojici obžalovaných v kauze kontroverzní privatizace těžební firmy OKD z roku 2004, napsal server Novinky.cz.

Zaměstnanci ministerstva financí došli ke stejné výši škody při prodeji téměř polovičního státního podílu v OKD firmě Karbon Invest, jakou vyčíslila protikorupční policie. Jde o téměř 5,73 miliardy korun. „Ano, tato částka sedí. Připojíme se s ní písemně jako poškozená strana k hlavnímu líčení několik dnů před jeho zahájením,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Landa. Soud v Praze 2 začne kauzu rozplétat 9. října.

Důvod, proč právníci a experti ministerstva vyčíslili stejnou výši škody jako policie, přestože v průběhu let různé další posudky hovořily například i o dvaceti miliardách, je praktický. Státu to dává reálnější šanci na to, aby soud částku v okamžiku odsouzení podezřelých uznal, když s ní přišli i sami vyšetřovatelé případu na základě podrobného posudku.

Čtěte také: Zemřel bývalý spolumajitel OKD Otava

Mezi obžalovanými je znalec Rudolf Doucha, který před prodejem OKD vyhotovil posudek, v němž podle obvinění výrazně podhodnotil cenu této společnosti. A také dvojice bývalých místopředsedů Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurka, kteří připravili údajně nevýhodnou smlouvu o prodeji menšinového podílu státu v OKD.

Vzniklá škoda by mohla znamenat, že někdo získal při prodeji OKD nedovolenou veřejnou podporu, a kdyby to na základě rozsudku vyneseného českým soudem potvrdila i Evropská komise, mělo by ministerstvo šanci peníze vymáhat i jinde. Například u tehdejších kupců OKD, tedy bývalých majitelů Karbon Investu, či u toho, kdo od nich pár měsíců po privatizaci firmu koupil – miliardáře Zdeňka Bakaly. Jeden z šéfů Karbon Investu, Petr Otava, však nedávno zemřel.

Paradoxní je, že to bylo v roce 2004 právě ministerstvo financí v čele se svým tehdejším šéfem a nynějším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), kdo navrhl vládě Stanislava Grosse (ČSSD) schválit prodej 46 procent státních akcií v OKD za 4,1 miliardy korun. Podle pozdějšího znaleckého posudku firmy Ernst & Young však mohl stát inkasovat až šest­krát víc. Téměř poloviční podíl ocenili experti na 24 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
OKD za zlepšovák miliardy platit nemusí