Rekultivace zasely obilí i píci pro dobytek

Na polích, která Rekultivace obhospodařují, už řepku v současné době nenajdete. Foto: Sev.en Energy

V  květnu už má každý správný zemědělec zaseto a výjimkou není ani společnost Rekultivace, která obhospodařuje stovky hektarů zemědělských ploch. A podobně jako ostatní zemědělci řeší, zda bude dostatek vláhy.

Aktuálně už máme zaseto, naštěstí v poslední době trochu zapršelo, takže by mohla vyrůst tráva, ovšem jinak na lukách zatím neproběhla ani první seč, protože vláhy je stále velmi málo,“ vysvětlil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace. Území určená pro zemědělskou rekultivaci se za poslední dobu výrazně rozrostla. „V současné době obhospodařujeme zhruba 580 hektarů zemědělských ploch, přibližně o 250 hektarů více než v loňském roce,“ doplnil Šolar.

Čtěte také:
Vláda pozdržela zakázky na rekultivace
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Zhruba polovina této rozlohy je určená k pěstování píce pro stádo krav, které Rekultivace chovají v prostoru vnitřní výsypky lomu Vršany. Jedná se totiž o pole nevhodná pro pěstování kulturních plodin. Zbývající plochy jsou oseté pšenicí, ječmenem, hořčicí a ovsem.

„Samozřejmě průběžně střídáme plodiny, které na rekultivovaných plochách pěstujeme, aby byol dodrženo vhodné střídání plodin. Většinou je to tak, že jeden rok se pěstuje ozimá pšenice nebo ječmen, další rok se pole osévají jařinou a pak se vše přeruší tím, že se pole oseje vojtěškou, hořčicí nebo řepkou, případně jiným druhem plodin,“ doplnil ředitel.

Na polích, která Rekultivace obhospodařují, ale řepku v současné době už nenajdete kvůli příliš náročné péči jak během růstu, tak před sklizní. Všechno, co Rekultivace vypěstují, se zužitkuje. „Většina sklizně se prodá do výkupu, zbytek použijeme jako krmivo pro dobytek. Pro naše stádo krav máme zatím dostatečné zásoby sena i slámy a doufáme, že už brzy budeme moci začít připravovat čerstvé seno,“ uzavřel ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo