Re:Start posílá krajům miliardy

Mezi prvními projekty je například nová fakulta zdravotních studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která vyroste v areálu ústecké nemocnice. Foto: wikipedia.org Safranek-interia.eu

Z programu Re:Start, který je zaměřen na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje, byly do konce loňského roku na schválené projekty uvolněny téměř tři miliardy korun. Na letošní rok je připraveno dalších víc než šest miliard korun.

Uvedl to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. V programu může být postupně uvolněno přes 60 miliard korun. „Peníze jdou především na regeneraci starých nevyužívaných areálů, zejména ve městech a obcích, ale i na podporu zaměstnanosti či rozvoj vysokého školství,“ uvedla národní manažerka programu Re:Start Gabriela Nekolová.

Čtěte také:
Zeman podpořil transformační fond
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Mezi prvními projekty je například nová fakulta zdravotních studií ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která podle Nekolové pro region zajistí tolik potřebný zdravotnický personál. Více než miliardu také získaly vysoké školy v Moravskoslezském kraji. Ve všech třech krajích se pak rozdělily stovky milionů korun na demolice vybydlených objektů, například v Mostě, Karviné, Chodově a desítkách dalších obcí, a také na opravu chátrajících průmyslových areálů, dodala.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) tím, že se chystá další útlum těžby uhlí, nabere program Re:Start na intenzitě. „Je nutné daným krajům pomoci, aby dokázaly reagovat na související ekonomické a sociální změny,“ uvedla.

Podpora regionům je financována ze státního rozpočtu i evropských fondů. Na úrovni národních dotačních programů peníze na program plynou z rozpočtů příslušných ministerstev.

Ministerstvo pro místní rozvoj se podle mluvčího bude zabývat otázkou podpory vládního programu Re:Start také z evropské úrovně, a to zejména v souvislosti s vyjednáváním politiky soudržnosti po roce 2020. „Široká spolupráce mimo jiné přispěla k tomu, že nevyužité prostředky z fondů EU, které by ČR jinak musela vrátit Bruselu, budou letos využity právě pro strukturálně postižené kraje na investice do zdravotnictví, škol, ale také zlepšení kvality ovzduší,“ uvedl mluvčí.

Program Re:Start představuje otevřený strategický rámec restrukturalizace všech tří dotčených krajů. Je řízen z úrovně vlády.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo