Podle kandidátky na členku nové Evropské komise Teresy Riberaové je důležité respektovat energetický mix jednotlivých členských států, i včetně jaderné energetiky. Riberaová to uvedla při slyšení před výbory Evropského parlamentu. Reagovala tak na dotaz českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).
Česko je jednou ze zemí takzvané jaderné aliance, sdružující státy EU, které se dohodly na užší spolupráci v jaderné energetice. Kromě Česka sdružení tvoří i Francie, ale také Maďarsko, Polsko či Slovensko.
„Budete podporovat prodlužování životnosti jaderných reaktorů v EU? A jak to vidíte s malými jadernými reaktory?,” zeptal se český europoslanec Riberaové, která se má stát místopředsedkyní Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci.
„Je důležité respektovat rozhodnutí jednotlivých členských států, jak si zorganizují svůj energetický mix,” odpověděla španělská kandidátka jen obecně. „Máme určité cíle týkající se dekarbonizace pro roky 2030 a 2050, členské státy těchto cílů dosahují svým způsobem a my to respektujeme,” dodala s tím, že je potřeba podporovat i jadernou alianci, která sdružuje podobně smýšlející země.
Riberaová se v minulosti stala terčem kritiky právě několika českých europoslanců. „Riberaová je dlouhodobá kritička jádra a já si myslím, že to nebude jednoduché pro zemi jako je Česká republika či Francie, které mají energetický mix nastavený tak, jak je,” řekl nedávno českým novinářům ve Štrasburku lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský z frakce Evropské lidové strany (EPP). I podle Filipa Turka z Přísahy a Motoristů (Patrioti pro Evropu) je oblast energetiky, o které se původně hovořilo v souvislosti s českým kandidátem na eurokomisaře, obsazena “aktivistickými odpůrci jaderné energie”.