Doba čtení:1 m, 8 s

Těžební gigant Rio Tinto plánuje prodej svých dvou posledních uhelných dolů. Za doly Hail Creek a Kestrel v Austrálii může firma získat více než 2,5 miliardy dolarů (přes 50 miliard korun).

Firma v roce 2017 přijala strategické rozhodnutí o odchodu z uhlí a zaměření na růst v oblasti těžby železné rudy, mědi a hliníku. Hail Creek a Kestrel jsou posledními dvěma uhelnými doly, které Rio Tinto vlastní poté, co v loňském roce prodala důl Hunter Valley v Austrálii, za který utržila 2,7 miliardy dolarů, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu

Očekává se, že nabídky za doly Hail Creek a Kestrel předloží nejméně tři zájemci. Předběžně svůj zájem projevily australské společnosti Whitehaven Coal a EMR Capital spolu s indonéskou Adaro Energy, a rovněž konsorcium vedené americkou private equity firmou Apollo Global Management. Žádný ze zájemců zatím potenciální transakci oficiálně nekomentoval.

Konečná cena, kterou Rio Tinto dostane, bude záviset na výhledu ceny koksovatelného uhlí. Společnost UBS ohodnotila doly částkou 1,94 miliardy dolarů na základě dlouhodobé ceny 120 dolarů za tunu tvrdého koksovatelného uhlí, zatímco Macquarie zveřejnila odhad ve výši 2,7 miliardy dolarů na základě ceny 125 dolarů za tunu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků