Rodinám mrtvých horníků přispěje i kraj

Doba čtení:1 m, 22 s

Moravskoslezský kraj rozdělí mezi pozůstalé 100 tisíc korun. Foto: wikipedia.org Lukáš Mižoch

Pozůstalým po obětech prosincového důlního neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku přispěje i Moravskoslezský kraj. Poskytnutí finančního daru ve výši 100 tisíc korun schválili krajští radní.

Kraj peníze věnuje Nadaci OKD, která je jednou ze dvou organizací, které spravovaly vyhlášené veřejné sbírky. Nadace OKD vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc postiženým rodinám bez ohledu na to, zda v nich byly děti, či nikoliv. Sbírka ještě trvá a skončit by měla čtvrteční půlnoci. Výtěžek chce nadace zveřejnit během pátku. Aktuálně je ve sbírce zhruba 2,1 milionu korun. Do sbírky Spolku svatá Barbora určené přímo pro děti mrtvých horníků, která již byla uzavřena, lidé poslali 4 051 361 korun.

Čtěte také:
Pro rodiny horníků se vybralo už 6 milionů
Spory o dluhy OKD rozhodne jiný soudce

Neštěstí se stalo loni 20. prosince, když v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem vybuchl metan. O život přišlo 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Společnost OKD už zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex také vyplácení odškodného pozůstalým po hornících. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění ve výši 240 tisíc korun na osobu. Budou dostávat také renty. Pozůstalí mají nárok také na úhradu přiměřených nákladů spojených s léčením nebo pohřbem.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech