Rodiny horníků sfáraly do štoly

cvicna-stola-staric foto okd

Pro rodiny horníků to byla první možnost navštívit cvičnou štolu. Foto: OKD

Společnost OKD uspořádala pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky dny otevřených dveří ve Cvičné štole ve Staříči u Důlního závodu 3.

V sobotu 8. října sem zamířili s příbuznými pracovníci lokality Darkov, v sobotu 15. října pak jejich kolegové z lokalit ČSA a Lazy a 22. října i rodiny zaměstnanců Důlního závodu 2.

Čtěte také:
Povrchoví horníci zřejmě dostanou kompenzace
Nejvlivnější osobností české energetiky je Mládkova náměstkyně

Pro rodiny našich zaměstnanců z karvinské části revíru to bylo poprvé, kdy jim OKD návštěvu staříčské štoly hromadně zorganizovala. Drtivá většina příchozích štolu neznala, byla z ní překvapena a konstatovala, že taková exkurze tady měla být už dříve,“ zhodnotil pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti OKD Pavel Zajíček.

Smyslem bylo předvést rodinným příslušníkům – zejména dětem, které se na šachty jinak nedostanou – důlní prostředí, kde jejich blízcí pracují. Cvičná štola ve Staříči představovala, jak Zajíček podotkl, ideální místo.

„Oproti hornickému muzeu je to zde názornější. Největší úspěch slavily ukázky funkčních technologií a prolézání nízkým porubem, jaké mají na paskovské šachtě. Ženy a děti projevovaly živý zájem. Velmi mě také překvapila diskuze následující po prohlídce a promítání filmu o OKD, “ upřesnil Zajíček s tím, že v průběhu exkurze opakovaně zaznělo, jak velký se klade důraz na bezpečnost a dodržování předpisů při práci v dole.

Přišel jsem tady se synem Petrem, dcerou Emílií a mým otcem. Obě děti byly doslova nadšeny. Užil si to i tatínek, který je stavařem. Prostředí ve štole bylo totiž autentické s hlukem a také tmou, to když průvodce pro lepší představu zhasl světla. Vnímal jsem exkurzi jako skvělou možnost, jak představit důlní provozy rodinným příslušníkům našich zaměstnanců. Splnilo to účel a rodinám s dětmi mohu cvičnou štolu jen doporučit,“ konstatoval obchodní ředitel OKD Petr Hanzlík.

Darkovský razič Petr Leštinský vzal do štoly ženu Jarmilu a příbuzného z manželčiny strany s malým synem Dominikem a dcerou Dagmar. „Já to prostředí nízkých slojí dobře znám, vždyť jsem začínal v OKD v roce 1992 v Heřmanicích. Pak jsem byl i na škrabákové technologii na Barboře. Takže jsem rodinným příslušníkům poskytl i vlastní výklad, například, jak se buduje kříž v důlním díle, což v kolektivu hlavního předáka Rastislava Valenčíka také dělávám,“ vylíčil Leštinský.

Vedoucí úseku P8 z Darkova René Klepáč odpovídal především na všetečné dotazy pětiletého vnuka. „Ptal se, jestli se v dole kouří. Zajímal se o to, jaké se nosí na šichtě boty, jak se provádí trhací práce, kde berou střelmistři trhaviny, kam se horníci při odpalu schovávají,“ popsal Klepáč. Toho do štoly kromě vnoučat Tobiase a Vanesy doprovázela manželka Jitka a dcera Klára s manželem Martinem. „Rodina byla spokojená. Poznali, že na šachtě to není žádná legrace,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Zelené Německo ochraňují uhelné elektrárny
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže