Rokos odchází ze Sokolovské uhelné

Doba čtení:1 m, 46 s

Jaroslav Rokos byl dosud předsedou dozorčí rady v SUAS GROUP a místopředsedou dozorčí rady v Sokolovské uhelné. Foto: suas.cz

Menšinový akcionář Sokolovské uhelné, právní nástupce a. s. (SUAS) Jaroslav Rokos se dohodl na odkupu svých akcí od Sokolovské uhelné. Firmu, i její sesterskou společnost SUAS GROUP, tak zcela ovládne Svěřenský fond Františka Štěpánka, jehož správcem je Pavel Tomek.

Jedna z největších firem v regionu ale ujišťuje, že bude pokračovat v transformaci firmy na dobu, kdy se přestane těžit a zpracovávat hnědé uhlí.

Změna ve struktuře Sokolovské uhelné a SUAS GROUP vejde v platnost po vypořádání dohodnuté transakce, které se předpokládá na přelomu června a července 2022. V nové struktuře bude skupina i nadále rozvíjet svou strategii, díky které se transformuje v moderní nejen energetickou skupinu v několika oblastech podnikání zejména na Karlovarsku a Sokolovsku s přesahem do celého Česka,” uvedla SUAS.

Rokos byl dosud předsedou dozorčí rady v SUAS GROUP a místopředsedou dozorčí rady v Sokolovské uhelné. Podle firmy se ale rychlé doplnění statutárních orgánů neplánuje, protože orgány jsou usnášeníschopné i po ukončení Rokosova členství.

Síkela nechce firmám kompenzovat drahé energie

Výši transakce za odkup 42 procent akcií SUAS, které Rokos vlastni, firma nezveřejnila. Jak na dotaz ČTK uvedla, bylo dosaženo vzájemné dohody, na základě které bude vypořádání provedeno postupně v několika letech po sobě, což vytváří prostor pro kombinaci zdrojů, které lze k vypořádání použít. „Toto řešení bylo zvoleno s ohledem na to, aby společnost nadále plnila všechny své závazky, včetně závazků vůči zaměstnancům a závazků provozní povahy, a současně aby nedošlo k omezení připravovaných rozvojových projektů a aby bylo možné využít vlastní zdroje pro pokračování v transformační strategii,” uvedla mluvčí SUAS Kateřina Pištorová.

V Sokolovské uhelné jsem před 37 lety našel své první zaměstnání a nyní v roli menšinového akcionáře zde také svou profesní dráhu zakončuji. Transformaci skupiny z uhelné energetiky v moderní nejen energetickou SUAS GROUP jsme startovali před třemi lety ještě s dalším dlouholetým vlastníkem a manažerem, dnes již bohužel zesnulým, Františkem Štěpánkem. Nyní předávám své žezlo dál,” komentoval Rokos odchod z firmy, kterou spoluvytvářel.