Rokos: Z uhlí na plyn zatím nepřejdeme

Elektrárna Vřesová foto Sokolovská uhelná

Sokolovská uhelná vyrábí teplo stále ještě z uhlí. Na své elektrárně ve Vřesové má ale už instalované hořáky na plyn. V současné chvíli na něj ale nechce přecházet. Foto: Sokolovská uhelná

Válka na Ukrajině a zdražování plynu by podle předsedy představenstva Sokolovské uhelné Jaroslava Rokose mohly mít vliv i na tempo přechodu od uhlí k ekologičtějším zdrojům energie. Ceny plynu vylétly prudce nahoru, a tak uhelné elektrárny a teplárny mohou v současné situaci vyrábět levněji. Záležet bude ale hlavně na rozhodnutí Evropské unie, řekl ČTK Rokos.

Sokolovská uhelná vyrábí teplo stále ještě z uhlí. Na své elektrárně ve Vřesové má ale už instalované hořáky na plyn. V současné chvíli na něj ale nechce přecházet. „Už včerejší ceny zemního plynu a emisních povolenek neumožňují ekonomicky přechod na plyn. Dnešní doba je spíš o tom, že tady máme domácí surovinu, která je i bezpečná. A je také o tom, do jaké míry budoucnost výroby elektřiny a tepla přepnout na plyn nebo na jiné zdroje a jestli ten proces má být tak rychlý, jaký je,“ uvedl Rokos. Díky tomu, že Sokolovská uhelná zatím stále vyrábí teplo z uhlí, současná situace s cenami plynu se zatím odběratelů nijak nedotkne, dodal.

iUHLI.cz před ruským plynem varuje dlouho

V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu se cena plynu pro evropský trh zvýšila více než o třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu (MWh). Ceny přitom rostou už čtvrtý den po sobě spolu s tím, jak se situace na Ukrajině vyostřuje. Zůstávají ale pod rekordem z loňského podzimu, kdy cena přechodně vystoupila nad 170 eur za megawatthodinu. Zvyšuje se ale i cena uhlí.

Premiér Petr Fiala (ODS) včera ubezpečil, že Česko je připraveno i na výpadky dodávek surovin, jako jsou ropa či zemní plyn, řekl po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu. Země má podle něj dostatečné zásoby a na unijní úrovni existují dohody se třetími zeměmi, jak dodávky z Ruska případně nahradit.