Ropní těžaři propouštějí desítky tisíc lidí

Exxon Mobil ztratil v prvních šesti měsících roku téměř 1,7 miliardy dolarů (skoro 40 miliard korun). Foto wikipedia.org

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14.000 pracovních pozic, což představuje 15 procent jeho pracovní síly. Americký ropný gigant se potýká s poklesem poptávky po energiích v důsledku koronavirové krize.

Tisíce lidí propouštějí v reakci na pokles poptávky vyvolaný pandemií i konkurenti Exxonu. Britská BP plánuje zrušit 10.000 pracovních míst, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell 9000 lidí a Chevron se hodlá rozloučit s 6000 zaměstnanci.

Čtěte také:
Zelené pokrytectví General Electric
Soud zablokoval společný podnik Arch a Peabody

Exxon Mobil ztratil v prvních šesti měsících roku téměř 1,7 miliardy dolarů (skoro 40 miliard korun) a očekává se, že v pátek vykáže další čtvrtletní ztrátu. Společnost podle agentury Reuters doplácí také na špatně načasovanou expanzi a na sázky na nová těžební pole. Firma se nyní pokouší udržet si dostatek hotovosti a zachovat výplatu dividendy.

Už počátkem tohoto měsíce podnik oznámil, že propustí i 1600 lidí ve svých dceřiných společnostech v Evropě. Exxon Mobil má pobočku i v České republice, kde loni pracovalo asi 1200 lidí. Místa společnost ruší i v Austrálii.

Ropný sektor letos prožívá obtížný rok. Ceny černého zlata se dostaly hluboko pod úroveň, kdy se producentům těžba vyplácí.