Doba čtení:1 m, 0 s
Pokud se informace maďarských médií potvrdí, znamená to definitivní konec snu ruského jaderného průmyslu o expanzi na Západ.

Maďarskou jadernou elektrárnu Paks měl postavit ruský Rosatom. Podle maďarského serveru 24.hu to ale neudělá. Údajně o tom měl šéf ruského státního stavitele jaderných reaktorů Rosatom Alexej Lichačov informovat dopisem maďarskou vládu. Důvodem mají být protiruské sankce, které projekt znemožňují. Rosatom zastavení své účasti na stavbě oficiálně popřel.

Podle vyjádření Rosatomu může Maďarsko za elektrárnu navzdory sankcím dál platit, válka na Ukrajině však už i tak projekt značně zkomplikovala. Maďarsko uzavřelo s Rosatomem smlouvu o stavbě dvou nových bloků elektrárny v roce 2014. Součástí dohody byla i půjčka, kdy se Rusko zavázalo zafinancovat osmdesát procent nákladů stavby v celkové předpokládané hodnotě 12,5 miliardy eur, napsal Týdeník HROT.

EU si energetickou krizi dál tlačí před sebou

Pokud se informace maďarských médií potvrdí, znamená to definitivní konec snu ruského jaderného průmyslu o expanzi na Západ. Rosatom dlouhodobě usiloval o zakázky v Evropě včetně Česka. Paks byl jedním ze dvou projektů, které pokročily nejdál. Druhým je připravovaná finská elektrárna Hanhikivi. Tamní vláda však po ruské invazi už spolupráci s Rosatomem zastavila.