Rostoucí ceny plynu vrátily do hry uhlí a dřevo

Coal-fire--imagio

Topit uhlím a dřevem se vyplatí. Foto: imagio.cz

Zima přichází a topná sezóna je v plném proudu. Postupně rostoucí ceny za plyn celou řadu obyvatel přiměly k návratu k uhlí a dřevu.

Tento postupný trend potvrzuje například kominík Vlastimil Jirásek „Valná část majitelů kotlů si na revizi komínu vzpomněla až v momentě, kdy začala topit, takže se i teď prakticky nezastavím,“ uvedl pro Chrudimský deník kominík.

Čtěte také:
Vzniknou v ostravských dolech sjezdovky?
VIDEO: Mastodont na kolech

Hasiči upozorňují ty, kteří pravidelné kontroly zanedbávají, že ve špatně vyčištěném komíně mohou saze snadno chytit. Jednou ročně si proto musí majitel na kontrolu komínu pozvat kominíka. Nedbalost může způsobit milionové škody na majetku, ale v ohrožení jsou i životy nejen nezodpovědných majitelů.

Topím ořechem a prokládám ho dřevem, tím uhlí šetřím. Není to žádná láce, ale pořád patří uhlí k nejlevnějším zdrojům vytápění. Nějaké tepelné čerpadlo je u nás zbytečné, dům je starý a má velké tepelné ztráty. To bychom se moc neohřáli,“ popsala své zkušenosti s topením padesátiletá Zdena Zbyňková.

Velmi časté jsou také kombinace různých druhů paliv. „Topíme plynem, ale jsou to tak dva roky, co jsme si koupili nový kotel na tuhá paliva. Je to levnější. Za plyn jsme ročně dali takových 50 000 a za dřevo a uhlí dohromady necelých dvacet. To už mi ani to přikládání nevadí,“ říká Jana Musilová z Chrudimska.

Ačkoliv se kotle na tuhá paliva vrací ve velké míře, většina jejich majitelů si dává pozor, čím v nich topí.

Doma normálně třídíme odpad, takže PET lahve dáváme do plastu a obnošené hadry nebo boty na charitu. Ani by mě nenapadlo je pálit, vím, jak to smrdí, tak nechci obtěžovat okolí,“ vysvětlil Zdeněk Křivský, který jedním dechem dodal, že jejich nový automatický kotel už pálení kdejakého nepořádku ani neumožňuje.

Mohlo by vás zajímat:
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum