Doba čtení:6 m, 25 s

Aulická-obl-800x600_compressed
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová

 

Limity mohly být prolomeny už za Rusnokovy úřednické vlády. Premiér Sobotka si ale chtěl vzít limity za své velké politické téma. Chtěl být tím, kdo řekne: „My to prolomíme“. Pak to bohužel nevyšlo. Je to chyba ČSSD. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to řekla poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Jak jste přijala vládní rozhodnutí o limitech. Čekala jste takový výsledek?

Rozhodnutí jsme měli avizováno asi týden dopředu. Bylo to pro mě velké zklamání. Pořád jsem očekávala, že nějaký zlom nastane, ale bohužel k tomu nedošlo. Prošla jenom Bílina, ale měli jsme informace, že zástupci KDU-ČSL najednou začali s tím, že nechtěli ani Bílinu. To pro nás bylo překvapení, lidovci předtím totiž neměli problém ani s prolomením na lomu ČSA. Nevím, co se stalo. Kdo za nimi zašel a dal jim jiné informace. Teď už musíme řešit následky rozhodnutí vlády. Spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl už oznámil, že bude muset propouštět.

 

„Vše již bylo připraveno a limity mohly být prolomeny“

 

Když se podíváme na problém okolo další těžby na lomu ČSA, byl spíš politický. Bála se vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) plného prolomení a rozhodnutí tak ministři odložili?

Možná jsem příliš velkým kritikem politiků ČSSD, kteří tvrdí, že už s limity nemohli nic dělat a udělali, co mohli. Když jsme po volbách nastoupili do Sněmovny, ještě nebyly ani ustanoveny výbory, tak se přišlo s tím, že úřednická vláda Jiřího Rusnoka nebude o limitech rozhodovat. Vše již bylo připraveno a limity mohly být prolomeny. Sobotka si to ale chtěl vzít za své velké politické téma a chtěl být tím, kdo řekne: „Ano, my to prolomíme“. Pak to bohužel nevyšlo. Je to chyba ČSSD.

Ministři dostali za úkol v souvislosti s limity připravit pro horníky a region plán „B“. Tedy jak dál bez lomu ČSA. Vymyslí podle Vás něco převratného? Těch plánů už vzniklo mnoho, bez výraznějšího úspěchu.

Nějaké usnesení mají. Chceme každopádně vědět, jestli se vláda každoročně bude k prolomení limitů vracet. Vláda by se k problému měla znovu postavit a znovu situaci přehodnotit. Souvisí to úzce s dopady na nezaměstnanost. Musím se ale zastat ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksová, která lom ČSA navštívila a řekla, že nevidí žádný problém a žádnou překážku k plnému prolomení limitů.

Václav Bartuška

Současný český diplomat, politik a publicista. Od roku 2006 je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. Studoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a patřil k vůdcům revoluce v roce 1989. Ve svých 22 letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu. Pracoval jako reportér deníku Mladá fronta DNES, vykonával funkci generálního komisaře české účasti na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru, později vlastnil firmu zabývající se pořádáním výstav a vypracováváním marketingových studií. Působil také jako zvláštní vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Jak vnímáte roli ekologů v problematice těžebních limitů?

To je téma samo o sobě. Když se podíváte, jak jsou financovaní, tak to by se také mělo dostat na veřejnost. Dostala se ke mě informace, že je platí fyzické osoby, kterých je zhruba 250 tisíc. Jejich financování je neprůhledné. Ti, co demonstrují, nejsou ani z regionu. Nepřísluší jim, aby říkali věci, které se regionu týkají. I když se bavíme o energetice a dopadu na celou ČR.

Studie Úřadu práce počítá kvůli konci těžby na lomu ČSA s nárůstem nezaměstnaných o více než pět tisíc. Jaký by to mělo dopad na region?

V Mostě je teď necelých deset tisíc lidí bez práce. A podle studie z roku 2012, z níž jsme vycházeli, půjde o další nárůst asi o šest tisíc lidí. Byť se to nějak upravuje. Nárůst je to ale katastrofický. Nehledě na to, že na těžbu je navázáno spousta služeb. Když se v Mostě zeptáte lidí, ať už volí ODS, TOP 09 nebo nás, tak vědí, že těžba je nutná. Pět tisíc lidí bez práce by byl jen začátek. Pak by se propouštění projevilo ve službách. Práce nebude.

Čtěte také:
Přístup k uhlí rozděluje Evropu
Vláda potřetí odložila antifosilní zákon

Místa, která jsou nyní k dispozici na Úřadu práce, by asi pro horníky, kteří jsou zvyklí na nějaké peníze, příliš atraktivní nebyla?

Ano. Ti lidé jsou a byli zvyklí na určité benefity. Pro ně a pro jejich rodiny by to byl velký finanční skok dolů a zásah do života. Nesetkala jsem se s žádnou jinou společností, která by nabízela něco podobného na Mostecku.
Horníci se přitom ministru průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD) snažili vysvětlit, že chtějí jistotu a že nevěří plánům na vznik různých zón. Severočeské doly nyní na rozdíl od Severní energetické dlouhodobou jistotu práce na Bílině mají.
Dienstl se snažil. Strategií a plánů bylo několik. Nabízel státu společný podnik. Je to výmluva ze strany státu.

Co nyní čeká Severní energetickou? Zřejmě utlumí těžbu a odstaví technologické celky.

Budou dodržovat plán útlumu. Další otázkou bude uzavření lomu. Stále věřím, že odpověď pana ministra Mládka na moji interpelaci bude taková, že se k limitům ministři budou opravdu muset každý rok vracet. Byť premiér Sobotka řekl, že toto volební období se vláda k limitům už nevrátí. Pokud je ale prioritou vlády bezpečnost a energetické zabezpečení státu, tak by měli situaci přehodnotit. Rozhodnutí, které udělali, je jen politické. Nekoresponduje s odbornými podklady.

Bezpečnostní situace v Evropě se stále zhoršuje. Energetická koncepce sází ve velkém na jádro, není ale jasné, kdo nové bloky zaplatí. A s domácím uhlím nepočítáme. Nejde o příliš velké riziko?

A to právě vyčítám státu. Nepostavil se k tomu reálně a ohrožuje energetické fungování země. Rusko uzavřelo Ukrajině plyn. Politici hovoří o tom, že už jsme ve válce. Nikdo neví, co se děje. Jsem přesvědčena, že bezpečnost je na prvním místě. A tím myslím, zabezpečit energetickou bezpečnost ve vlastním státě. Pokud máme vlastní zdroje, tak bychom je měli využít. Je to hazard pro občany republiky. O koncepci víme, že tam jsou nesmyslná čísla a ministerstvo průmyslu to i přiznalo. Vláda se ale rozhodovala na základě nepravdivých čísel. Druhá věc je, že stále nebyla schválena surovinová politika. To už hraničí s hloupostí.

Mohlo by vás zajímat:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám
Vláda zasadila Mostecku další krutou ránu

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa