Rozhodnutí o limitech se odkládá

Ilustrační foto: Imagio.cz

Rozhodnutí o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí se odkládá. Tripartita dnes řešení nenašla. Ministerstvo průmyslu (MPO) má do konce června za úkol zpracovat sociálně ekonomické dopady čtyř variant těžby uhlí v severních Čechách, včetně bezpečnostních dopadů. Novinářům to po jednání tripartity řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Vláda by tak o energetické koncepci mohla jednat v červenci.

Na jednání tripartity podle Mládka došlo k zajímavé výměně názorů mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a zástupci odborů a zaměstnavatelů. Ti nechtěli věřit, že Babiš žádné limity měnit nechce, dokonce zpochybnil prolomení na Bílině, kde tomu v zásadě nic nebrání. Podle Babiše jde prý příliš mnoho uhlí na výrobu elektřiny, která se exportuje z ČR.

Naopak odboráři a zástupci zaměstnavatelů podporují plné prolomení limitů. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly i někteří obyvatelé okolních obcí zasažených těžbou prolomení limitů úplně neodmítají. „Já jsem i dneska dostal prostřednictvím sociální sítě informaci přímo z Horního Jiřetína, že pokud by byly pro občany dostačující náhrady, když odejdou z domů a budou hledat nové bydlení, že 75 procent je připraveno toto realizovat,“ řekl Středula.

Šéf ČMKOS konstatoval, že materiál, který dnes na jednání tripartity odboráři obdrželi, byl nejslabší, jaký kdy dostali. Chybí skutečné a objektivní zhodnocení jednotlivých variant – co to pro Českou republiku přináší, co jí to odebírá, jaká jsou rizika a jak se dají řešit. Diskuse o limitech se podle Středuly příliš brzy dostala do politické roviny.

„Hnědé uhlí je naprosto zásadní surovinovou strategii této země. Je to naše největší bohatství a bylo by hrubou chybou, když neprolomíme limity, abychom dováželi miliony tun uhlí,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Mládek zopakoval, že dva hlavní důvody prolomení limitů jsou zaměstnanost a využití hnědého uhlí pro teplárny. „Pro mě je nejdůležitější prosadit aktualizaci Státní energetické koncepce, která v zásadě říká, že nechceme jít cestou plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, chceme jádro a maximální využítí hnědého uhlí. Není ale přesně řečeno, co to znamená,“ dodal ministr.

Mládek předpokládá, že se částečně prolomí limity na lomu Bílina. Pokud se dál nebude těžit na lomu ČSA, musí vláda situaci v regionu řešit. Upozornil ale na to, co dnes říkal ministr Babiš, který na konci roku očekává problémy především u černouhelné společnosti OKD. Mládek zmínil současné problémy černouhelného sektoru v sousedním Polsku, který není schopný konkurovat povrchovým lomům jinde ve světě.

V případě, že by vláda rozhodla limity neprolamovat, měla by podle Středuly přijít s návrhem velmi slušných kompenzací pro ty, kteří přijdou z rozhodnutí vlády o práci. Stejně tak jako v případě lidí, kterých by se týkalo prolomení limitů.