Doba čtení:1 m, 56 s
Obrat nákladu v obchodním námořním přístavu Murmansk dosáhl v loňském roce 22,1 milionu tun. Foto: pixabay.com

Navzdory prudkému poklesu cen uhlí v první polovině roku 2020 se překládka uhlí v ruských námořních přístavech ke konci roku zvýšila o 7 procent, na největších terminálech byl růst v průměru dokonce o 10 procent.

Podle analytiků může růst cen uhlí způsobený přebytečnou likviditou na finančních trzích a snížením okruhu dodavatelů pokračovat pod vlivem přírodních katastrof v Austrálii. Ve výsledku může konjunktura zůstat vysoká po dobu jednoho a půl roku, což stimuluje růst překládky na moři, napsal deník Kommersant.

Čtěte také:
Ruský magnát kupuje obří zásoby uhlí
Sibiřská uhelná města přicházejí o obyvatele

Obrat nákladu v obchodním námořním přístavu Murmansk dosáhl v loňském roce 22,1 milionu tun. Také další velké uhelné terminály vykazují v roce 2020 silný růst objemu překládky. Znatelný růst zaznamenává Rosterminalugol, kde překládka uhlí v roce 2020 vzrostla o 8,2 procenta, na rekordních 26,5 milionů tun. Překládka v přístavu „Vostočnyj“ se zvýšila o 9,2 procenta na 27,9 milionu tun, překládka daltransugolu se zvýšila o 13 procent na 23,2 milionu tun.Podle statistik Asociace obchodních námořních přístavů (ASOP) se objem překládky uhlí na konci roku zvýšil o 7,1 procenta na 188,6 milionů tun.

Nárůst objemu překládky byl pozorován od začátku druhé poloviny roku.Od července do listopadu, jak vyplývá z údajů ASOP, byl růst více než desetiprocentní, v listopadu pak dokonce 25 procent. Vzestupný trend na trhu potvrzují i ​​statistiky železnice.Nakládka uhlí do námořních přístavů, jak uvádí Ruské železnice, se zvýšila oproti roku 2019 o 7,6 procenta na 166,7 milionů tun.

Ruské Ministerstvo energetiky nicméně uvedlo, že vývoz uhlí v roce 2020 podle předběžných odhadů činil 208–210 milionů tun, což je o 5–6 procent méně než v roce 2019.

Současný růst cen uhlí je důsledkem přebytečné likvidity na finančních trzích v důsledku jednání centrálních bank Evropské unie a Spojených států, vysvětlil analytik Maxim Khudalov z ACRA. Tato opatření již vedla ke zvýšení cen oceli, rudy, neželezných kovů a nakonec se promítla do uhlí. Zároveň se v Austrálii očekávají povodně, které můžou také podporovat růst cen uhlí. Odborník se tedy domnívá, že je docela možné očekávat vysoké ceny uhlí i v příštím roce a půl.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa