Doba čtení:1 m, 3 s
Jaké cíle sleduje ruský prezident Vladimir Putin? Foto: wikipedia.org

Ruská vláda nařídila pozastavit do začátku dubna příštího roku zveřejňování statistik o těžbě ropy a plynu v Rusku. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na vládní dekret.

Podle dekretu bude zákaz platit již pro údaje o těžbě za letošní březen a první čtvrtletí. Moskva po zahájení svého útoku na Ukrajinu pozastavuje či odkládá zveřejňování různých klíčových statistik, napsala agentura Reuters.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února loňského roku. Následně se stalo terčem rozsáhlých hospodářských sankcí ze strany západních zemí.

Produkce plynu v Rusku klesla

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Od 5. února vstoupily v platnost i cenové stropy na ruské ropné produkty.

Evropská unie také zavedla embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů. Rusko se proto snaží přesměrovávat vývoz ropy do jiných zemí, například do Indie a Číny, kde tuto surovinu prodává s výraznými slevami. Válka na Ukrajině vedla rovněž k výraznému poklesu dodávek ruského plynu do Evropy.