Doba čtení:1 m, 12 s
Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Foto: nord-stream2.com

Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.

Rozhodnout o tom musí odborníci. Zatím v tomto ohledu nebylo žádné rozhodnutí přijato,“ odpověděl mluvčí Kremlu na otázku, zda Rusko bude opravovat poškozené potrubí.

Špinavá stránka „zeleného“ vodíku

Peskov zároveň prohlásil, že Moskva nenechá bez odpovědi údajné britské zapojení do poškození plynovodů a útoků na ruskou Černomořskou flotilu. „“Takové jednání nejde prostě přejít. Samozřejmě, že budeme přemýšlet o dalších krocích,“ řekl Peskov.

Zprávy o problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později upozornilo na dva úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil výbuchy na plynovodech za „sabotáž“.