Ceny zemního plynu v Evropě razantně rostou. Jedním z důvodů je pokles produkce v Severním moři a Nizozemsku. Hlavním faktorem je ale politika ruské firmy Gazprom, která snížila dodávky do Evropy.
Cena za megawatthodinu zemního plynu na burze v Lipsku vzrostla z 28 eur v polovině června na 41 eur na konci července, připomněl server veřejnoprávní ARD tagesschau.de. Za šest týdnů se tak cena zvýšila o 45 procent, napsal server novinky.cz.
Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce. Kromě toho se může Rusko prostřednictvím Gazpromu snažit vyvíjet tlak na dokončení plynovodu Nord Stream 2.
Podle Toma Marzeca-Mansera z energetické společnosti ICIS aktuální vývoj nebude mít dopad jen na Evropu. „Pokud jde o dodatečné dodávky, z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít,“ uvedl pro Financial Times.
Odborníci i část politické scény dlouhodobě upozorňuje, že zvyšující se závislost Evropské unie na ruském plynu je nebezpečná. Plynovou cestu však v EU razí Německo. Plyn chce využívat i přesto, že studie ukazují, že kvůli únikům metanu při těžbě i přepravě plynu je plyn z klimatického hlediska srovnatelnou zátěží jako uhlí.