Turecko, které je členským státem NATO, už letos dovezlo 160 400 tun uhlí vytěženého v Ruskem okupované části Ukrajiny. Jeho hodnota činí 14,3 milionu dolarů (327 milionu Kč). Vyplývá to ze zveřejněných zjištění agentury Reuters, která se odvolává na data ruské celní správy a zástupce exportních firem.
Turecko od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru podporuje snahy Ukrajiny o obnovení své územní celistvosti. Hrálo také klíčovou roli při zprostředkování nyní již neplatné dohody, která umožňovala vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Na rozdíl od Spojených států a Evropské unie však Turecko neomezilo obchod s Ruskem ani s těmi oblastmi Ukrajiny, nad kterými má kontrolu Moskva.
EU se bojí zakázat ruské LNG
Z údajů, které prověřila agentura Reuters, vyplývá, že od února do července letošního roku směřovalo do Turecka uhlí nejméně od deseti producentů, přičemž odběratelem nebyla ani v jednom případě turecká firma. Data, která nemusejí být úplná, také naznačují, že Turecko odebíralo v daném období 95 procent uhlí vyváženého z Ruskem anektovaných regionů Ukrajiny.
Reuters upozornil, že se mu nepodařilo kupce kontaktovat a ani zjistit, kdo byli koneční příjemci. Agentura neobjevila ani žádné důkazy o tom, že by se export do Turecka či jiných zemí odehrával i v loňském roce. Loni v listopadu však tehdejší premiér samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) na východě Ukrajiny Vitalij Chocenko uvedl, že region již vyváží uhlí do Turecka, odkud putuje na trhy na Blízkém východě a v Africe.
Americké sankce uvalené 21. února 2022, tři dny před ruskou invazí na Ukrajinu, zakazují jakýkoliv obchod s DNR i s další separatistickou Luhanskou lidovou republikou (LNR). O dva dny později oznámila Evropská unie opatření zahrnující zákaz dovozu z těchto dvou regionů. Na Turecko se stejná omezení nevztahují. Spojené státy už dříve uvalily sankce na firmy, včetně těch z Turecka, které podle nich podporují Moskvu ve válce proti Ukrajině.