Doba čtení:1 m, 47 s
Trypilská tepelná elektrárna patří společnosti Centrenergo.

Ruské rakety úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenergo, kterému elektrárna patří. Ruské ministerstvo obrany označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie.

Všichni pracovníci, kteří měli směnu v době útoku, jsou naživu,“ řekl předseda dozorčí rady Andrij Huta. V turbínové části elektrárny po výbuchu vypukl rozsáhlý požár, který se hasiči snaží uhasit.

Agentura připomněla, že minulý měsíc společnost přišla o Zmijivskou tepelnou elektrárnu v Charkovské oblasti, rovněž zničenou při ruském útoku, a už v létě 2022 o Vuhlehirskou tepelnou elektrárnu v Doněcké oblasti, ztratila tak veškeré kapacity.

Podle dostupných údajů byla Trypilská elektrárna s instalovaným výkonem 1800 MW největším zařízením na výrobu elektřiny v Kyjevské oblasti po odstavení jaderné elektrárny v Černobylu. V okolí metropole a přímo v Kyjevě jsou další tři zdroje elektřiny v podobě kombinovaných tepláren o výkonu 700 MW, 500 MW a 160 MW.

Rusko v prvním čtvrtletí vyvezlo do EU 5 milionu tun LNG

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu v pěti ukrajinských oblastech. Poškozeny byly mimo jiné dvě tepelné elektrárny největší ukrajinské elektrárenské společnosti DTEK. Útoky připravily podle úřadů na 200 000 lidí o dodávky energie.

Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury RIA Novosti označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie. Ukrajinské drony od začátku roku podnikly více než desítku útoků na ruské rafinérie a sklady pohonných hmot, připomněl server Meduza.

Rusko je obvykle čistým vývozcem pohonných hmot, výpadky v rafineriích kvůli závadám a náletům dronů však donutily ruské ropné společnosti k jejich dovozu. Od začátku března Moskva rovněž zavedla šestiměsíční zákaz vývozu benzinu ve snaze zabránit jeho nedostatku a zdražování na domácím trhu. V důsledku útoků ukrajinských dronů bylo na konci března mimo provoz zhruba 14 procent ruských kapacit pro primární rafinaci ropy. Rusové podle agentury Reuters uzavřeli dohodu ohledně použití kazachstánských rezerv benzinu pro dodávky do Ruska a na pomoci se zásobováním benzinem se dohodli také s Běloruskem.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa