Doba čtení:1 m, 12 s
Dodávky ruského LNG do Evropské unie v prvním čtvrtletí vzrostly o čtyři procenta. Foto: wikipedia.org

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,3 procenta na 8,7 milionu tun. Dodávky do Evropské unie v tomto období vzrostly o čtyři procenta, zatímco export do asijských zemí klesl o sedm procent. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje analytické společnosti Kpler.

Rusko se snaží zvyšovat export LNG po moři, aby tak kompenzovalo pokles vývozu zemního plynu prostřednictvím plynovodů do Evropy, který je důsledkem útoku ruských vojsk na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Gazprom znovu zvyšuje dodávky ruského plynu do Evropy

Rusko v prvním čtvrtletí vyvezlo do Evropské unie téměř pět milionů tun LNG, export do asijských zemí pak činil 3,16 milionu tun. V samotném březnu se vývoz ruského LNG do asijských zemí propadl o 30 procent, zatímco dodávky do EU vzrostly o tři procenta.

Dřívější údaje burzovní společnosti London Stock Exchange Group (LSEG) ukázaly, že v celém loňském roce se vývoz LNG z Ruska snížil o šest procent na 31 milionů tun. Za tímto poklesem stály plánované letní opravy v závodech produkujících LNG. Dodávky do Evropy loni podle těchto údajů klesly o 1,9 procenta na 15,8 milionu tun a dodávky do Asie se propadly o 11 procent na 14,9 milionu tun.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa