Doba čtení:1 m, 40 s
Dovoz LNG z projektu Sachalin do Číny se loni více než zdvojnásobil. Ilustrační foto: wikipedia.org

Ruský projekt zkapalněného zemního plynu (LNG) Sachalin 2 by letos mohl díky dlouhodobým smlouvám s asijskými odběrateli a vyšším cenám vykázat dvakrát vyšší tržby než před konfliktem na Ukrajině. Podle agentury Reuters to vyplývá z výpočtů analytiků.

Obnovené smlouvy s asijskými odběrateli by mohly zajistit prodej až 6,5 milionu tun LNG ročně. Tržby z prodeje tohoto LNG by letos mohly činit 3,8 až 4,5 miliardy USD (83 až 98,3 miliardy Kč), odhaduje analytik firmy Rystad Energy Masanori Odaka. Dalších 7,45 miliardy USD by mohl projekt získat, pokud udrží produkci na úrovni loňského roku a prodá 4,9 milionu tun LNG na promptním trhu, odhadl analytik makléřské společnosti Otkritie Alexej Kokin.

Produkce tohoto projektu loni podle odhadů činila 11,4 milionu tun LNG, konečný údaj zatím nebyl zveřejněn. V roce 2021 činily tržby projektu Sachalin 2 celkem 5,7 miliardy USD a čistý zisk dvě miliardy USD. Ceny LNG na promptním trhu v Asii však loni stouply o 42 procenta na průměrných 38,80 USD za milion britských termálních jednotek (mmBtu). Vzhledem k tomu, že ceny na promptním trhu jsou podle odhadů vyšší než ceny u dlouhodobých smluv, může být prodej dalšího objemu problematický, dodal Odaka.

Němci budou ruský plyn nahrazovat roky

Dovoz LNG z projektu Sachalin do Číny se loni více než zdvojnásobil na 33 nákladů, ukazují údaje společnosti Refinitiv Eikon.

Hlavním akcionářem projektu je ruský státní plynárenský gigant Gazprom s podílem 50 procent. V projektu se angažovala také společnost Shell, ta se z něj ale po ruské invazi na Ukrajinu stáhla. Dalšími podílníky jsou japonské firmy Mitsui & Co. a Mitsubishi, které si ale hodlají své podíly ponechat. Dohromady vlastní 22,5 procenta akcií.

Kreml po odchodu firmy Shell vytvořil nový subjekt, který bude projekt Sachalin 2 provozovat. Podíl Shellu, který činil 27,5 procenta, nyní vlastní firma Sakhalin Energy.