Doba čtení:1 m, 13 s
Ruské firmy mohou v současné době prodávat uhlí na Ukrajinu pouze se souhlasem ministerstva hospodářství a společnost Coalstar ji neměla. Foto: Wikimapia.org

Ruské soudy řešily první případ porušení omezení dodávek ruského uhlí na Ukrajinu. V květnu 2020 uložily celní orgány společnosti Coalstar Eduard Khudainatov pokutu za dodávku 5 tisíc tun uhlí na Ukrajinu bez potřebného povolení. Společnost se rozhodla pokutu napadnout u soudu, ale prohrála.

Ruské firmy mohou v současné době prodávat uhlí na Ukrajinu pouze se souhlasem ministerstva hospodářství a společnost Coalstar ji neměla. Za to dostala pokutu ve výši 50 tisíc rublů. Firma se pokusila pokutu napadnout u soudu, ale prohrála v prvním stupni i v odvolacím řízení, uvedl ruský deník Kommersant.

Čtěte také:
Ruský magnát kupuje obří zásoby uhlí
Uhlí z Ruska ztrácí německý trh

Přes vzájemné sankce a stávající omezení je nyní ukrajinský směr pro ruské společnosti velmi atraktivní. Dodávky uhlí ukrajinským spotřebitelům jsou totiž vzhledem k obecnému nedostatku uhlí způsobenému chladnou zimou a rostoucí poptávce po válcovaných kovových výrobcích velmi ziskové. To platí zejména pro koksovatelné uhlí.

Rusko je šestým největším producentem a třetím největším vývozcem uhlí na světě. Země má druhé největší osvědčené zásoby uhlí na světě, odhadované na 160 bt. Region Kuzbass, který přispívá více než 200 miliony tun uhlí, je největším regionem produkujícím uhlí v Rusku, po němž následuje východní Sibiř, KanskAchinsk a daleký východ.  Největším uhelným dolem v zemi je důl Raspadskaya v oblasti Kemerovo.