Ruský velvyslanec poslal Němcům zvláštní vzkaz

Podle ruského velvyslance při EU Vladimira Chizhova snahy zablokovat spuštění plynovodu selžou. Foto: wikipedia.org Franziska Kafka

Ruský stálý představitel při EU Vladimir Chizhov se domnívá, že úsilí Washingtonu zablokovat realizaci projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2 selže. Slova, kterými věc komentoval, by měla v Německu vyvolat pozornost.

„Když hovoříme o situaci v Německu, největší zemi EU, vidíme, že Němci se díky svým rozhodnutím, jejichž část se již stala právně závaznou, dostali do poněkud obtížné situace, protože musejí současně opustit jadernou a uhelnou energii. Proto je nutné považovat pevné postavení německé vlády podporující Nord Stream 2 za objektivní ekonomický zájem namísto altruismu a náklonnosti k Rusku,“ citoval diplomata server msn.com.

Čtěte také:
Zeman brání Nord Stream 2
Německý politik chce zablokovat Nord Stream 2

„Co se týče písku, který se USA pokoušejí vrhnout pod kola projektu buď sami, nebo prostřednictvím jiných, což je zcela zřejmé a pozoruhodné, nemyslím si, že by to bránilo realizaci Nord Stream 2,“ zdůraznil.

Očekává se, že plynovod Nord Stream 2 bude uveden do provozu koncem roku 2019. Potrubí bude vycházet z ruského pobřeží podél lože Baltského moře k německému pobřeží. Bude probíhat ve výlučných hospodářských zónách a teritoriálních vodách pěti zemí – Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa, čímž se vyhne tranzitním zemím Ukrajiny, Běloruska, Polska a dalších východoevropských a pobaltských států. Každý ze dvou úseků potrubí bude mít kapacitu 27,5 miliardy kubických metrů. Celkové náklady na projekt byly odhadnuty na 9,5 miliardy eur.

Provozovatelem projektu je společnost Nord Stream 2 AG, jejímž jediným akcionářem je Gazprom. Evropskými partnery Gazpromu v tomto projektu jsou německý Wintershall a Uniper, rakouská OMV, francouzská Engie a Royal Dutch Shell.

Projekt dlouhodobě kritizuje zejména Ukrajina, Polsko či USA. Proti dokončení plynovodu se postavil také Evropský parlament, který se obává zvyšující se energetické závislosti na Rusku. „Projekt plynovodu Nord Stream 2 však posiluje závislost EU na ruských dodávkách plynu, ohrožuje vnitřní trh EU a není v souladu s energetickou politikou EU ani s jejími strategickými zájmy, a měl by být tudíž zastaven,“ stojí v rezoluci, pro kterou zvedlo ruku 402 europoslanců, proti bylo 163.

Rezoluci podpořil také český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který důvody před časem vysvětlil v rozhovoru pro iUHLI.cz. „Co se týká Nord Streamu II, byl jsem již před lety signatářem petice, žádající zastavení celého projektu. Svůj názor jsem samozřejmě nezměnil, neboť evropská zahraniční politika bude silná jen v případě, že bude společná. A Nord Stream II členské státy rozděluje a rozdělovat bude.  Jedná se pochopitelně především o energetickou bezpečnost Evropy. Místo, abychom se stávali nezávislými, dále posilujeme závislost.  Ruský plyn již nyní tvoří kolem 40 % celkového dovozu plynu do EU a tento podíl se navyšuje. Energetická bezpečnost není jen o zabezpečení energetických dodávek, je to také o geopolitické vyváženosti a z ní plynoucí bezpečnosti celé EU,“ uvedl Poche.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje