Doba čtení:1 m, 15 s
Podle vicepremiéra Karla Havlíčka chce mít vláda v klíčové energetické zakázce podporu napříč politickým spektrem. Foto: MPO

Rusové ani Číňané se podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka nebudou moci samostatně účastnit tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Je to prý politicky neprůchodné.

„Variantu pěti účastníků už ani nenavrhujeme. Chceme mít v této klíčové energetické zakázce podporu napříč politickým spektrem, kvůli čemuž je tato možnost ze hry,“ potvrdil Havlíček v rozhovoru pro deník E15 s tím, že upřednostňuje variantu tří hlavních uchazečů s možností spolupráce s ruskou a čínskou společností.

Čtěte také:
Obce se naštvaly kvůli jadernému úložišti
Vznikne československé jaderné úložiště?

Konečný model tendru by měla vláda zvolit během ledna. Pokud by se ruský Rosatom a čínská CGN nakonec mohly tendru zúčastnit, pak pouze jako dodavatelé v rámci konsorcia, a to za předpokladu, že vůdčí organizace tohoto uskupení bude ze země Evropské unie nebo NATO, napsal server E15.cz.

Možnou účast Ruska a Číny v tendru dlouhodobě kritizují část opozice a Senát. Argumentují přitom bezpečnostními aspekty. Kromě modelu 3+2 je ve hře ještě varianta tří uchazečů nebo odložení tendru na příští volební období.

K Havlíčkově variantě se přiklánějí analytici. „Varianta absolutního vyloučení Ruska i Číny by v konečném důsledku mohla vést k tomu, že jediným zájemcem, který bude schopen předložit vyhovující nabídku, bude americký Westinghouse. Tím ztrácí soutěž smysl. Pominu-li tedy možnost neustálého odsouvání rozhodnutí, zbývá jako optimální varianta 3+2,“ uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa