Doba čtení:1 m, 16 s
Návrh zákona o ochraně energetické bezpečnosti Evropy schválil zahraničního výbor amerického Senátu. Foto: pxhere.com CC0 Public Domain

Za nový projev rusofobní kampaně ruské ministerstvo zahraničí označilo rezoluci zahraničního výboru amerického Senátu o sankcích proti osobám a společnostem zapojeným do stavby plynovodu Nord Stream 2.

Návrh zákona o ochraně energetické bezpečnosti Evropy ve středu ve výboru prošel v poměru dvacet ku dvěma hlasům. Je projevem obav některých amerických zákonodárců z posílení ruského vlivu v Evropě.

Čtěte také:
Senátní výbor USA je pro sankce proti Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Plynovod Nord Stream 2 má přivézt plyn z Ruska po mořském dně do západní Evropy mimo území východoevropských států, tedy hlavně Ukrajiny a Polska. Provoz by mohl být zahájen v příštím roce. Plynovod má podporu Německa a Ruska, kromě odporu Washingtonu naráží na kritiku Varšavy a některých dalších evropských států.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci v Moskvě řekla, že rezoluce senátního výboru otevírá „další kolo rusofobní kampaně“. Mluvčí ale upozornila, že ve výborech amerického Kongresu se „probírá leccos“ a rozhodnutí nakonec ne vždy padnou. „Jaký bude výsledek, je obtížné předpovědět,“ soudí mluvčí.

Návrh sankcí schválil již v červnu zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů. Čeká ho ještě projednání v právním výboru Senátu a po něm hlasování v plénu obou kongresových komor. V platnost vstoupí podpisem prezidenta Donalda Trumpa.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje