Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu

Podle ruského prezidenta Putina je financování dostavby elektrárny Paks zajištěno částkou zhruba 262 miliard korun. Foto: wikipedia.org

Ruský prezident Vladimir Putin ujistil maďarského premiéra Viktora Orbána, že ruská strana je připravena plně financovat dostavbu jaderné elektrárny Paks, která může začít začátkem příštího roku.

Budapešť přitom na jaře dala najevo, že se vynasnaží najít si levnější zdroj financování stavby dvou jaderných reaktorů, než je ruská půjčka.

Čtěte také:
Ruští šprýmaři vypekli amerického ministra
Rusko chce další elektrárnu na Krymu

Pracujeme na našich velkých projektech, včetně energetiky. Vše, co se týká financování známého projektu Paks, je zajištěno 12 miliardami dolarů (asi 262 miliard korun). Začátkem příštího roku už mohou začít práce na stavbě,“ řekl Putin podle agentury TASS. Prezident také vyjádřil potěšení nad tím, že obchod mezi oběma státy by po loňském poklesu asi o desetinu mohl podle odhadů letos vzrůst i více než o čtvrtinu.

Putin má také převzít titul Civis honoris causa, tedy čestného občana, který mu udělila univerzita v Debrecínu jako ocenění za význačnou roli, jakou má univerzita sehrát při rozšíření jaderné elektrárny Paks. Rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny Paks o další dva reaktory mají uskutečnit Rusové. Dostavbu si Budapešť nechala schválit Evropskou komisí.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic