Ruští těžaři směřují na východ

Doba čtení:1 m, 47 s
Ilustrační foto: morgueFile.com

Ilustrační foto: morgueFile.com

Ruský uhelný sektor počítá v roce 2016 pouze s minimem nových projektů. Příčinou jsou nižší světové tržní ceny uhlí a stagnace poptávky v Rusku i v zahraničí. Nové projekty se zaměřují na vzdálené regiony Bajkal, Magadan a Sachalin, uvedl server Russland.ru.

Největší producent ruského uhlí, kterým je společnost SUEK, musel v roce 2015 snížit objem těžby o 1,1 procenta na 97,8 miliónu tun. Uhlí, které SUEK těží, je k dispozici v projektu regionální správy a federální vlády v Moskvě k rozvoji Dálného východu.

Čtěte také:
Jihoafrické uhlí si hledá nové trhy
Putin splnil hrozbu, Ukrajině nedá uhlí

V oblasti Bajkalu se rozbíhá společný podnik společnosti Wostsibugol a čínské Shenhua Energy. Investice je realizována v archeologické lokalitě Tschikoiski. Společný podnik působí pod názvem Razrez UGOL a jeho cílem je získat licenci na těžbu pro celou oblast. Průzkumy ukázaly, že je zde k dispozici až 252 milionů tun uhlí. Vzhledem k zeměpisné blízkosti k čínské hranici bude část těžby určena pro potřeby čínského trhu. Předpokládaná investice ve výši 1,1 miliardy dolarů, je však kryta pouze z 20 procent z vlastních zdrojů. Zbytek peněz budou muset zajistit úvěry a státní dotace.

Existují i projekty pro rozvoj uhelných nalezišť v regionu Magadan a Sachalin na Dálném východě. V Magadanské oblasti by měly být otevřeny tři doly v Omsuktschanski. Jejich společný výnos představuje 100 milionů tun uhlí. O financování by se měli podělit Východní důlní společnost a asijští investoři.

Rusko je sice jeden z předních světových producentů uhlí, ale nemá silnou pozici na světovém trhu. Kromě toho musí ruský uhelný sektor bojovat i na domácím trhu proti vzestupu zemního plynu. V současné době je na světovém trhu nadbytečná kapacita 100 až 150 milionů tun uhlí, kterou způsobilo ochabnutí poptávky z Číny. Rusko proto upíná své naděje na export do Indie. Prostřednictvím nižší hodnoty ruského rublu se navíc tamním uhelným exportérům podařilo snížit vývozní ceny v amerických dolarech, aniž by tím utrpěli značné ztráty v národní měně.

Mohlo by vás zajímat:
Rusové zaplaví důl, kde zuří požár
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Lžíce bagru dle ruských tradic