Doba čtení:1 m, 16 s
Samsung Heavy Industrie patří k nějvětším stavitelům lodí na světě. Ilustrační foto: wikipedia.org

Jihokorejská loděnice Samsung Heavy Industries Co. získala zakázku v hodnotě 3,9 bilionu wonů (3 miliardy USD) na stavbu 14 lodí na zkapalněný zemní plyn (LNG) na Bermudách a v Africe. Jedná se o největší zakázku v historii firmy.

Společnost Samsung Heavy uvedla, že postaví 12 lodí LNG o objemu 174 000 metrů krychlových v hodnotě 3,33 bilionu wonů pro neznámého bermudského přepravce a dvě další lodě LNG pro africkou přepravní společnost. Podle firmy se jedná o největší zakázku na stavbu lodí, kterou loděnice dosud získaly. V březnu loňského roku získala loděnice rekordní zakázku na stavbu 20 kontejnerových lodí v hodnotě 2,8 bilionu wonů, napsal server koreabizwire.com.

Stavitel lodí odmítl prozradit, zda dohoda souvisí s ambiciózním plánem Kataru v příštích letech prudce zvýšit kapacitu výroby LNG.

„Zelená“ energetika už dělá problémy i v USA

Před dvěma lety podepsala společnost Samsung Heavy a další dvě korejské loděnice – Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. a Hyundai Heavy Industries Co. s katarskou státní ropnou a plynárenskou společností Qatar Petroleum smlouvu v hodnotě 19 miliard dolarů na stavbu více než 100 lodí na LNG do roku 2027.

Díky této poslední zakázce získala společnost Samsung Heavy v letošním roce zatím objednávky na 33 lodí v hodnotě 6,3 miliardy dolarů, což představuje 72 % jejího ročního cíle. Společnost Samsung Heavy je podle počtu zakázek třetí největší stavitel lodí na světě.