Saudové s Rusy chystají energetickou ofenzivu

Alexandr Novak ministr energetiky Ruska foto: kremlin.ru

Saúdská Arábie a Rusko plánují vložit jednu miliardu dolarů (22,2 miliardy korun) do investičního fondu na podporu energetických projektů.

V rozhovoru pro televizi Al-Arabíja to uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Dodal, že dva největší producenti ropy tak chtějí rozšířit svou spolupráci.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Schröder jde do správní rady společnosti Rosněfť

Zaměříme se nejen na posílení naší spolupráce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a mimo OPEC, ale také na posílení spolupráce v oblasti ropy, plynu, elektřiny z obnovitelných zdrojů a dalších projektů pro ropná a plynárenská zařízení,“ popsal Novak televiznímu kanálu činnost fondu. Přípravy by měly být dokončeny tento týden během oficiální návštěvy saúdskoarabského krále Salmána v Moskvě.

Saúdská Arábie a Rusko se podílely na vzniku dohody mezi OPEC a dalšími ropnými producenty, jejímž cílem bylo zvýšení cen ropy prostřednictvím snížení produkce o téměř 1,8 milionu barelů denně. Ceny ropy, které se v posledních třech letech snižovaly, vzrostly na současných zhruba 56 dolarů za barel. Stále jsou ale zhruba na poloviční úrovni v porovnání s rokem 2014, připomněla agentura Reuters.

Novak uvedl, že ruské firmy jednají o obchodních dohodách s energetickým gigantem Saudi Aramco. Námětem jednání je provádění vrtů v Saúdské Arábii a zájem Rosněfti o obchod s ropou. Saúdskoarabští partneři podle něj také zvažují, že by se spojili s ruskou firmou Novatek a společně v Rusku produkovali plyn. „Pracujeme na řadě smluv a budeme o nich informovat během návštěvy,“ řekl ministr.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic