Doba čtení:1 m, 7 s
Veřejná podpora by měla směřovat v první řadě ke státní firmě PGG, která zaměstnává 40 tisíc lidí. Foto: wikipedia.org

Polsko očekává, že Evropská komise schválí plán postupného uzavírání dolů vlastněných největším producentem uhlí PGG a poskytování větší veřejné podpory pro uhelný průmysl. Ekologičtí aktivisté protestují.

Polská vláda se po týdnech jednání dohodla s odbory na plánu postupného útlumu těžby uhlí. Poslední polský důl by měl být uzavřen v roce 2049. Dohoda nyní čeká na schválení Evropskou komisí a Polsko požádá exekutivu EU, aby umožnila veřejnou pomoc zejména na financování probíhající těžby, aby byla zaručena stabilita provozu uhelných společností, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Polsko potěšilo horníky. Platy se snižovat nebudou
Polsko odejde od uhlí v roce 2049

„Byl bych překvapen, kdyby Evropská komise vzhledem k sociálnímu souhlasu s postupným ukončováním těžby řekla ne,“ řekl náměstek ministra pro investice a rozvoj Artur Sobon.

Dohodu kritizovali ekologičtí aktivisté, kteří požadují rychlejší odklon od využívání uhlí. „Poskytování veřejné podpory na provoz uhelných dolů je podle předpisů EU zakázáno,“ uvedla Joanna Flisowska, vedoucí oddělení pro klima a energetiku v Greenpeace Polsko.

Polský deník Rzeczpospolita uvedl, že státní společnost PGG, která zaměstnává přibližně 40 tisíc lidí, by měla ze státního rozpočtu dostávat ročně zhruba 1 miliardu zlotých (cca 6 miliard korun), které budou splaceny, jakmile začne vytvářet zisk.