Šedivé město? Ne, Most je zelený

paparega-jan-foto-mesto-most

Cílem primátora Jana Paparegy je udělat z Mostu příjemnější místo k životu. Foto: mesto-most.cz

Město Most si s sebou nese dědictví své pohnuté minulosti a pověst, s níž se mu jen těžko daří bojovat. Pokusil se o to mostecký primátor Jan Paparega v komentáři pro Lidové noviny, jehož zkrácenou verzi přinášíme.

Již zdaleka nejde o šedivé město plné betonu, obklopené ze všech stran měsíční krajinou. Most je moderní město, které má co nabídnout, ať už jde o kulturu nebo sport. Kde jinde najdete na jednom místě nejen standardní sportovní halu a koupaliště, ale například i hipodrom, autodrom, aerodrom nebo rekreační areály než je tomu v Mostě. Kromě toho každý, kdo vystoupá na naši místní dominantu, hrad Hněvín, a rozhlédne se kolem, neuvidí šeď, ale pestrou škálu barev, z nichž převládá jednoznačně ta zelená.

Čtěte také:
Miladu pravidelně testují otužilci
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Vzhledem k tomu, že nové město Most bylo vystaveno „na zelené louce“, byly v rámci výstavby zachovány poměrně rozlehlé plochy. V těsné blízkosti tak najdeme lesní porosty na Resslu, lesopark Hrabák nebo lesy v okolí hipodromu, autodromu, na Hněvíně. Rozsáhlé plochy zeleně jsou i v rekreačních areálech Matylda a Benedikt, které vznikly v rámci rekultivací, uvedl server Lidovky.cz.

Do samotné zástavby města jsou pak zakomponovány parky Střed u sportovní haly, Mír u městské knihovny a mnohé další. Nejrozsáhlejší park Šibeník má rozlohu asi 60 hektarů a v současnosti prochází celkovou revitalizací. V roce 2016 zde byly vybudovány nové stezky a běžecké trasy pro sportovní vyžití. Revitalizace parku pokračuje i v letošním roce s cílem prosvětlit park a zpřístupnit všechny části veřejnosti.

Na území města jsou zachována hodnotná stromořadí, například na třídě Budovatelů vzrostlé platany, v ulici Československé armády u muzea alej památných lip, v ulicích Jana Žižky a U Města Chersonu aleje jírovců a stromořadí sakur v ulicích V. Nezvala, Z. Fibicha, Pionýrů nebo Obránců míru.

V současnosti plánujeme zejména rozsáhlou rekonstrukci parku Střed u sportovní haly, kde by mělo dojít k výstavbě prstence se zastřešeným loubím a edukačním pavilonem s malým amfiteátrem.

Naším cílem je udělat z Mostu ještě příjemnější místo k životu pro místní obyvatele i změnit jeho negativní obraz v očích veřejnosti. Jde samozřejmě o běh na dlouhou trať a věřím, že i péče, kterou věnujeme naší zeleni, k tomu přispěje.

Mohlo by vás zajímat:
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře