Doba čtení:1 m, 0 s
Uhelná elektrárna v Německu. Ilustrační foto: Imagio.cz

Cena emisních povolenek, které by měly elektrárenské společnosti nutit omezovat výrobu ze špinavých zdrojů a směrovat je k obnovitelné energetice, se podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše v příštích letech příliš zvyšovat nebude. S odkazem na rozhovor Beneše pro list The Wall Street Journal to napsal server IHNED.cz

„Nyní stojí šest eur (za tunu CO2) a do roku 2018 si myslím, že mohou vyšplhat na 12 eur,“ řekl Beneš. Domnívá se, že na historická maxima kolem 30 eur za tunu z dob před deseti lety se povolenky nevrátí.

Trh s povolenkami zkolaboval kvůli jejich nadbytku a nízké poptávce. Výsledkem byl propad jejich ceny, kvůli čemuž výrobci elektřiny nemají motivaci ke stavbě bezemisních či nízkoemisních zdrojů, například jaderných či plynových elektráren. Evropské státy se loni na podzim dohodly, že systém obchodování s povolenkami bude reformován, aby počet poukázek více odpovídal poptávce a ceny se dostaly výš. Podle Beneše to ale bude mít jen zanedbatelný účinek.

Pro ČEZ je to jeden z důvodů, proč zvažuje koupi velkých německých hnědouhelných dolů a přilehlých elektráren v Sasku a Brandenbursku, které prodává švédský koncern Vattenfall.