Doba čtení:2 m, 38 s
Podle Václava Hory se rentabilita uhelných elektráren se blíží téměř nule. Foto: ČEZ

Otakar Hora v polovině minulého roku vystřídal v čele dozorčí rady ČEZ Václava Pačese. Jeho nástup byl vnímán jako posílení pozice premiéra Babiše v polostátním energetickém gigantu. Ve zkrácené podobě přinášíme rozhovor s Otakarem Horou, který vydaly Hospodářské noviny. 

Nejvíce řešenou otázkou jsou nové jaderné bloky v Česku. Jak se k nim stavíte?

V této otázce toho zatím mnoho dělat nemůžeme. Naše pozice je vždy trošku reaktivní. Naše chvíle určitě brzy přijde při hodnocení investorského modelu. Žádné zatím připravené nejsou, je tu několik, řekněme, nápadů či předběžných úvah. Vždy je to ale otázka určitých priorit.

Čtěte také:
Nováková: Výstavbu jádra zaplatí spotřebitelé
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Jakých? Zástupci státu stále opakují jako jediný možný model to, že bloky postaví ČEZ, byť se státními garancemi. Jak to hodnotíte?

Je tu otázka práv minoritních akcionářů, která musíte respektovat. Role státu se musí přesně určit. I to, jak bude výstavba realizována – velmi záleží na detailech. Nevidím minoritní akcionáře jako problém, vidím je jako existující část akcionářské struktury a je potřeba ctít jejich práva a jejich zájmy.

Letos máte rozhodnout i o prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Po politickém tlaku poslední dozorčí rada raději rozhodla tak, že nerozhodla nijak, a elektrárnu si ČEZ zatím nechal. Jak to vidíte letos vy?

Rozhodnutí předchozí dozorčí rady nemůžu hodnotit. Nebyl jsem u toho. Dnes není držení uhelné elektrárny jako Počerady zrovna výhra. Musíte plánovat řadu investic, abyste splnili nejen současné ekologické požadavky, ale aby elektrárna popřípadě splňovala i ty budoucí. Může se zdát, že současná vysoká cena elektřiny jí nahrává, ale nahoru šla i cena povolenek. A rentabilita uhelných elektráren se blíží téměř nule. Vyplatí se ji tedy provozovat, ale terno to není. To se mění v případě, pokud k ní máte vlastní zdroj uhlí. A alternativně ho ještě nemáte komu dalšímu prodat.

Uhelné elektrárny se po celé Evropě zavírají. V Německu či Velké Británii ale vidíme, že si uhelné zdroje musí držet v různých rezervách. Nemůže se z Počerad stát strategický zdroj?

Máme analýzy různých scénářů. Ty prezentují různé varianty. Nepředpokládám ale, že v nejbližších měsících padne nějaké rozhodnutí.

Firmě ČEZ bývá hodně vyčítána zahraniční expanze na Balkán. Zabýval jste se tím?

Tuto ambici jsem neměl, větší smysl a užitek dává věnovat se budoucnosti. Vzápětí to ale stejně přišlo. Jedná se například o prodej aktiv v Bulharsku. Kvalifikovaní akcionáři zastupovaní panem Michalem Šnobrem navíc požádali o přezkoumání prodeje elektrárny ve Varně. To jsou věci, kterými se zabýváme. Ambice že bychom se vraceli do nějaké daleké minulosti, tady ale a priori není.

A co na Varnu říkáte? Tu ČEZ prodal za něco přes miliardu poté, co dva roky nevyráběla. Pod novým majitelem ale opět jede a generuje zisk.

Přístup k tomu, co se tam nyní děje, nemáme. V okamžiku, kdy se prodávala, už měla velmi krátkou platnost integrovaného povolení. A je otázka, jak se novému majiteli bez dalších investic podařilo toto povolení obnovit. ČEZ ho přes veškerou snahu od bulharských orgánů získat neuměl.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa