Doba čtení:1 m, 19 s
Ředitelka divize Mezinárodní energetické agentury (IEA) Laura Cozziová. Foto: youtube.com

Světová poptávka po uhlí stabilně poroste. Na prezentaci publikace Světového energetického výhledu na Ministerstvu průmyslu a obchodu to uvedla ředitelka divize Mezinárodní energetické agentury (IEA) Laura Cozziová.

V Evropě vidíme, že mnohé země ustupují od využívání uhlí, takže celkově dojde k poklesu spotřeby uhlí. Mnohé jiné země se ale naopak obracejí k uhlí. Jihovýchodní Asie, Pákistán či Afrika budou mít svůj podíl na tom, že poptávka po uhlí bude stabilně růst,“ uvedla Cozziová.

Čtěte také:
Španělsko zavřelo 5 uhelných elektráren
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu

Ta zároveň upozornila, že pokud se nebude ve světě prodlužovat životnost jaderných elektráren, naroste produkce emisí a poklesne podíl výroby elektřiny z jaderných zdrojů ze současných zhruba 20 procent na asi pět procent z celkové výroby energií v roce 2040.

Energetický sektor je velice významným producentem emisí. Když snížíme výrobu z jaderných elektráren, tak nám naroste produkce emisí,“ řekla Cozziová. „Uvědomme si, že ačkoli nám narůstá produkce z obnovitelných zdrojů, máme tady otázku toho, že tyto zdroje jsou velice proměnlivé a nestabilní. Máme tu také otázku spolehlivosti našich dodávek elektřiny,“ poznamenala.

Laura Cozziová rovněž zdůraznila, že loni poprvé klesl pod jednu miliardu počet lidí, kteří neměli přístup k elektřině. „Především v Indii byly mnohé vesnice připojeny k národní distribuční síti. Předpokládá se, že během několika let bude celá Indie elektrifikována. Stále ve tmě je subsaharsaká Afrika,“ poznamenala Cozziová.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic