Šéfem Svazu měst a obcí ČR je Lukl

Doba čtení:1 m, 32 s

Nový předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Foto: MMR

Novým předsedou Svazu měst a obcí ČR se stal bývalý ministr pro místní rozvoj a starosta Kyjova František Lukl. V Praze ho zvolila Rada Svazu. Ve funkci střídá Dana Jiránka který pro Svaz nadále pracuje jako výkonný ředitel. Serveru iUHLI.cz to sdělila mediální zástupkyně Svazu Štěpánka Filipová. Svaz měst a obcí opakovaně kritizoval novelu horníka zákona, kterou schválila vláda a nyní ji posoudí poslanci.

Svaz měst a obcí sdružuje více než 2600 měst a obcí a zastupuje více než osm milionů obyvatel. „Ve Svazu jsem deset let, z toho osm let v předsednictvu. Jako předseda bych chtěl využít zkušenost z obcí, starostování i ministerské z ministerstva pro místní rozvoj. Chci rozvíjet dobrou a silnou pozici Svazu jako respektované partnera vlády ČR a parlamentu. Rovněž budu podporovat profesionalizaci Svazu tak, aby obce cítily benefit, pokud jsou jeho členem,“ řekl František Lukl.

Lukl bude vést Svaz v letech 2015 až 2017. Svaz cbude prosazovat, aby územní samosprávy byly plnohodnotným a silným článkem veřejné správy, byly adekvátně financovány, nabízely kvalitní a dostupné veřejné služby občanům a efektivně se realizovala mezinárodní spolupráce. Velmi důležité také je, aby Svaz i nadále poskytoval kvalitní informační, koordinační, vzdělávací a podpůrný servis svým členům.

Více o novele horního zákona zde

Členy předsednictva Svazu jsou primátorka Prahy Adriana Krnáčová jako čestná předsedkyně a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který se stal také místopředsedou pro evropské záležitosti. Dalšími místopředsedy jsou primátor Pardubic Martin Charvát, starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek a starosta Velkého Oseka Pavel Drahovzal.

Členy předsednictva jsou dále primátor Plzně Martin Zrzavecký, primátor Ostravy Tomáš Macura, starostka Jílového u Prahy Květa Halanová, starosta Vítkova Pavel Smolka, starostka Kunína Dagmar Novosadová, starosta Blížejova Jiří Červenka a starosta Božanova Karel Rejchrt.