Šéfka německých zelených chce víc zákazů

Předsedkyně německé Strany zelených Annalena Baerbocková vyzvala k většímu využívání zákazů jako nástroje v environmentální politice. Foto: wikipedia.org

Předsedkyně německé Strany zelených Annalena Baerbocková vyzvala k většímu využívání zákazů jako nástroje v environmentální politice. Prý je to lepší pro životní prostředí a sociálně spravedlivější, než například zavedení uhlíkové daně.

„Pro mě jsou předpisy, dokonce byste je mohli nazvat zákazy, hlavním nástrojem,“ řekla v rozhovoru pro rádio Deutschlandfunk. „Je to také nejspravedlivější pro společnost. A je to nástroj, který nám vždy pomáhal s politikou životního prostředí.“ Jako příklad uvedla zákaz azbestu ze stavebního materiálu poté, co se ukázalo, že představuje zdravotní riziko. „Myšlenka nebyla, pojďme to udělat trochu dražší. Bylo to zakázáno,“ řekla Baerbocková, která vyzvala například k zákazu nové registrace automobilů na fosilní paliva do roku 2030.

Čtěte také:
Němci přitvrdí v boji s emisemi
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?

V rozhovoru Baerbocková také kritizovala nedávný klimatický balíček německé vlády jako příliš slabý a také sociálně nespravedlivý.

 „Uhlíková daň není vůbec účinná jako nástroj politiky v oblasti klimatu a je navíc společensky nespravedlivá, protože především ulevuje lidem s vysokým příjmem. To je samozřejmě špatný přístup. Vláda neví, co dělá,“ řekl Baerbocková, která boj proti změně klimatu označila jako nejnaléhavější politické téma naší doby.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech