Doba čtení:1 m, 37 s
Senát se bude návrhem daně z mimořádných zisků zabývat v příštích týdnech. Zdroj: www.senat.cz

Senát zřejmě schválí daň z neočekávaných zisků, která má od příštího roku dopadnout na velké energetické, petrolejářské či těžební firmy a šest největších bank, tak jak ji schválila Sněmovna. Na dotaz Práva to uvedli šéfové dvou senátních výborů.

 „Windfall tax nebude v Senátu měněna. Nikdy jsem nebyl zastáncem sektorových daní a windfall tax není ničím jiným než sektorovou daní. Ale v dnešní situaci, která je naprosto odlišná od běžných let, si myslím, že je tato daň naprosto v pořádku,“ řekl Právu předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS). Výbor se podle něj bude daní zabývat 23. listopadu. Změny v nastavení daně neočekává ani předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Miroslav Plevný (za STAN). „Zatím to vypadá tak, že v otázce wind fall tax bude akceptována sněmovní verze jako dojednaný kompromis z možných řešení,“ uvedl.

Návrh daně přitom vyvolal velmi ostrou kritiku odborníků, firem, zaměstnavatelských svazů i odborů. Vadí velmi vysoká sazba daně, která podle mnohých povede k optimalizacím a možná i odchodům firem do zahraničí. To už oznámila společnost EP Commodities z Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

Opatření vlády můžou vyhnat další firmy z Česka

„Osobně také uvažuji, jestli schválená sazba není příliš vysoká, ale předpokládám, že nám zástupci ministerstva financí podrobně vysvětlí mechanismus sazby a reálnou výši nárůstu výběru daně,“ uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Připomínky vznesl i Úřad vlády kvůli hrozícímu konfliktu s evropským právem i českou Ústavou. Na to upozorňují rovněž minoritní akcionáři ČEZ.

Ministři ale ujišťují, že chystaná povinnost pro energetické firmy v podobě tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny a mimořádné daně z nadměrných příjmů nebude znamenat dvojí zdanění a energetické společnosti budou nadále ziskové. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůrazňuje, že odvod z vysokých cen elektřiny má charakter poplatku a lze o něj snížit daňový základ.