Senátoři chtějí uplatnit sankce proti Nord Stream 2

Republikánský senátor Jim Risch a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová vyzvali ministerstvo zahraničí Spojených států, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Foto: wikipedia.org

Dva američtí senátoři vyzvali ministerstvo zahraničí Spojených států, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí americké diplomacie v pátek zopakoval názor, že dohoda o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Německem je pro Evropu špatná.

Republikánský senátor Jim Risch a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová vyzvali americké ministerstvo zahraničí, aby neodkládalo zveřejnění zprávy o sankcích proti Nord Stream 2. Tu by podle nich měl Kongres dostat v úterý.

Čtěte také:
Gazprom: Nord Stream 2 dokončíme letos
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Sněmovna reprezentantů a Senát v prosinci schválily zákon o obranném rozpočtu, který obsahoval mimo jiné možnost uvalení sankcí vůči podnikům spojeným s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Plynovod má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Spojené státy – stejně jako některé země střední a východní Evropy – plynovod dlouhodobě kritizují. Podle nich bude kvůli němu Evropa příliš závislá na ruských surovinách. Za kritikou je ale podle analytiků i snaha Spojených států uplatnit se na evropském trhu se svým zkapalněným zemním plynem (LNG).

Zpráva, jejíž vydání Risch a Shaheenová požadují, by měla obsahovat seznam společností, které se podílejí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Na základě zákona o obranném rozpočtu mají být poté na tyto firmy uvaleny sankce.

Těšíme se, že s vámi budeme spolupracovat na ukončení tohoto nebezpečného projektu,“ uvádějí senátoři v dopise zaslaném ministerstvu zahraničí, z něhož citovala agentura Reuters.

Ministerstvo zahraničí neuvedlo, kdy zprávu se seznamem firem zveřejní. Jeho mluvčí nicméně projekt v pátek opět kritizoval. „Je to špatná dohoda, protože rozděluje Evropu, vystavuje Ukrajinu a střední Evropu ruské manipulaci, je v rozporu s energetickými a bezpečnostními cíli, které si sama Evropa stanovila,“ řekl mluvčí Ned Price.

Mluvčí dodal, že sankce jsou jen jedním z mnoha nástrojů, které má americká diplomacie k dispozici. Podle něj budou Spojené státy spolupracovat s evropskými partnery, aby zajistily jejich energetickou bezpečnost a ochranu před „predátorským chováním“.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve čtvrtek uvedla, že počítá se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 ještě v letošním roce. Projekt je podle ní hotov z 94 procent. Práce byly pozastaveny v prosinci 2019, když švýcarská firma Allseas, která pokládala potrubí, kvůli hrozbě amerických sankcí od účasti ustoupila. Loni v prosinci ale pokládku obnovila společnost Nord Stream 2 AG.