Separatisté hrozí Kyjevu znárodněním dolů

foto: imagio.cz

Centrem nového sporu mezi povstalci a ukrajinskou vládou jsou černouhelné doly na Donbasu, které zásobují uhlím ukrajinské tepelné elektrárny. Foto: imagio.cz

Povstalecké „lidové republiky“ na východě Ukrajiny Kyjevu pohrozily znárodněním všech donbaských černouhelných dolů, pokud ukrajinská vláda nezakročí proti dopravní blokádě radikály obsazených území.

Centrem nového sporu mezi povstalci a ukrajinskou vládou jsou černouhelné doly na Donbasu, které zásobují uhlím ukrajinské tepelné elektrárny. Na přelomu ledna a února se ale železniční přeprava uhlí z východu na západ země zastavila. Konflikt ohrožuje dodávky elektřiny pro některé ukrajinské podniky a pro zhruba desetinu obyvatelstva země.

Čtěte také:
Ukrajinští nacionalisté blokují uhlí z Donbasu
Rusko dodává Ukrajině uhlí bez platby předem

Podle agentury Unian blokádu železničních tratí vyvolali veteráni protipovstalecké operace ukrajinské armády spolu s radikálními poslanci kyjevského parlamentu. Premiér Volodymyr Hrojsman označil blokádu železničních tratí za zločin, postup ukrajinských nacionalistů kritizoval i prezident Petro Porošenko. Jako trestný čin vyšetřuje blokádu ukrajinská prokuratura.

Náměstek ministra pro dočasně okupovaná území Heorhij Tuka dnes naopak prohlásil, že blokádu na začátku zimní topné sezóny zavedli povstalci s cílem poškodit ukrajinskou ekonomiku. „Zrušit blokádu není problém, silové řešení ale nikdo nechce,“ řekl Tuka.

Černouhelné doly na povstaleckém území jsou formálně pod správou Ukrajiny, jejich provoz ale fakticky kontrolují separatisté. Šéf doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko prohlásil, že pokud Kyjev neodstraní dopravní blokádu do konce února, budou těžební provozy „znárodněny“ s tím, že veškerá produkce se bude orientovat na Rusko. Spolu s doly chce Zacharčenko převést pod povstaleckou správu i všechny ostatní průmyslové závody a podniky služeb.

Kyjev podle Tuky obsazení těžebních provozů nevylučuje, ale vývoz uhlí do Ruska považuje za nereálný. „V Rusku uhlí nepotřebují, mají vlastního nadbytek a zavírají šachty,“ řekl Tuka listu Ukrajinska pravda. „Znárodnění“ podle něj vyvolá nezaměstnanost a nespokojenost obyvatel Donbasu.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Lužický kraj se mění v zemi jezer