Šest týdnů dovolené a rekordní růst platů

Nová kolektivní smlouva zaručuje šest týdnů dovolené a výrazný nárůst mezd. Foto: Pixabay.com

Kolektivní vyjednávání ve společnostech Severní energetická, Vršanská uhelná a Coal Services úspěšně skončilo. Uzavřena byla takzvaná velká kolektivní smlouva platná na následující tři roky. Zaměstnance čeká šest týdnů dovolené a výrazný růst mezd.

Vyjednávání bylo velmi náročné. Na jedné straně očekávání zaměstnanců a tlak odborového partnera, na druhé straně ekonomická realita a možnosti zaměstnavatele při současné potřebě stabilizovat zaměstnance. Avšak domnívám se, že se nám podařilo najít s odbory kompromis, který bude mít v důsledku důležitý vliv na stabilizaci zaměstnanců ve skupině,“ uvedl Petr Mrvík, personální ředitel.

Čtěte také:
Sev.en EC dostane úroky z vrácené daně
Od nového roku vznikne Skupina Severní energetická

Snahou zástupců zaměstnavatele bylo mimo jiné přiblížit výše mezd v Severní energetické, Vršanské uhelné i Coal Services na obdobnou úroveň. „Ve všech třech společnostech jsme se dohodli na mzdovém růstu, který v kumulaci za tříleté období dosahuje historické úrovně od 17 do téměř 21 % mzdového růstu podle jednotlivých společností. Ve všech třech společnostech by měl průměrný měsíční výdělek na konci dohodnutého období stoupnout nad 30 000 korun. Nejvyšší mzdový nárůst mezi sedmi až osmi procenty jsme dohodli na rok 2018, který chceme využít ke stabilizaci zaměstnanců a to zejména v klíčových profesích,“ doplnil personální ředitel. Je třeba však počítat s tím, že mzdový růst není nárokový a může být rozdílný nejen mezi jednotlivými profesemi, ale i mezi jednotlivými zaměstnanci. K úpravám mzdových tarifů dojde s ohledem na probíhající změny ve společnostech od února příštího roku.

Nová kolektivní smlouva zaručuje také šest týdnů dovolené pro zaměstnance všech tří společností, což je bonus, který v rámci ČR mnoho firem nenabízí. „Týden dovolené navíc sice může v některých provozech přinést zvýšené nároky na organizaci práce, kterým se zaměstnanci budou muset přizpůsobit, ale věříme, že to zvládneme a zaměstnanci si tento významný bonus užijí,“ poznamenal Mrvík.

Také všechny významné zaměstnanecké výhody, jako jsou Program zdraví, penzijní připojištění atd., zůstávají zachovány, případně došlo k jejich navýšení, aby bylo dosaženo co nejmenších rozdílů mezi jednotlivými společnostmi.

Do konce letošního roku by zástupci zaměstnavatele i odborů chtěli uzavřít i kolektivní vyjednávání ve společnostech Czech Coal Power a Kohinoor.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků